Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Zdrowie » Uciążliwe i bolesne haluksy - schorzenie które można już bardzo skutecznie leczyć

Uciążliwe i bolesne haluksy - schorzenie które można już bardzo skutecznie leczyć

autor: dr sapporo | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.07.2009 13:09, przeczytano razy: 14444, słów: 488


Haluksy - przypadłość dotykająca głównie kobiet, choć nie tylko, to coraz częściej spotykane, uciążliwe i bolesne schorzenie. Można mu jednak zapobiegać i bardzo skutecznie leczyć. Nowoczesne metody w medycynie docierają również do Polski.


Koślawość palucha

Zniekształcenia dużego palca, hallux valgus to popularne haluksy. Zmiany chorobowe są bardzo charakterystyczne i objawiają się odchyleniem pierwszego palca stopy.

Kości stopy ulegają deformacji. Haluksy bezpośrednio dotyczą pierwszego promienia stopy i są najczęściej połączone z zapaleniem kaletki stawu.

Na początku jest to zmiana kosmetyczna, która nie leczona przeradza się w uciążliwą i bolesną chorobę. Zaniedbane haluksy mogą doprowadzić do problemów z doborem obuwia, bólu a nawet kłopotów z poruszaniem.

Kobiecy problem?

Haluksy mają zarówno kobiety jak i mężczyźni. Jednak słabsza budowa mięśniowo-wiązadłowo-stawowa stopy kobiecej powoduje, że to one najczęściej borykają się z tym problemem.

Dodatkowo, noszone z upodobaniem przez większość kobiet buty - na wysokim obcasie, o wąskim przodzie, sprzyjają powstawaniu haluksów. Mężczyźni częściej uskarżają się na inną odmianę tej choroby - spowodowanego mikrourazami, równie bolesnego choć nie objawiającego się takimi skrzywieniami - palucha sztywnego.

Nie tylko wrogie obcasy

Nie trzeba chodzić pół życia w szpilkach żeby nabawić się haluksów, choć niewątpliwie mogą się one przyczynić do powstania tego schorzenia. Haluksy mają dojrzałe kobiety, ale również bardzo młode dziewczynki. Mamy więc podstawy genetyczne i haluksy przekazywane z pokolenia na pokolenie ale również inne przyczyny. Oprócz wysokich i bardzo zakończonych lub niewłaściwie dopasowanych butów "pomóc" w nabyciu haluksów mogą również otyłość, zmiany reumatyczne oraz płaskostopie, a także nasza codzienna aktywność i sposób życia. Haluksy są częściej spotykane wśród osób spędzających większą część dnia w pozycji stojącej.

Najczęściej więc powinny uważać na siebie kobiety, w których rodzinach często występuje to schorzenie, większą część dnia spędzające w pozycji stojącej, noszące niewygodne obuwie na wysokim obcasie. To nasze idealne kandydatki na posiadaczki haluksów.

Samo się nie rozwiąże

Lepiej mieć świadomość zagrożenia i zapobiegać. Jednak jeżeli przegapi się ten okres, nalezy wziąć się za leczenie. Dostrzegając zmiany chorobowe, warto kupić aparat na haluksy i udać się do lekarza, a jeżeli lekarz zaleci, przyjmować odpowiednie leki i poddać się rehabilitacji.

Na polskim rynku jest już dostępny Hallufix - specjalny aparat do aktywnej korekty haluksów. Już nie trzeba rezygnować z aktywności fizycznej. Hallufix pasuje do większości rodzajów obuwia i może być stosowany nawet podczas uprawiania sportu . Przy czym, jest estetyczny i wygodny co wyraźnie odróżnia go od innych aparatów tego typu.

Medycyna sprzyja dbaniu o swoje zdrowie. Trzeba tylko tego naprawdę chcieć i zdobyć się na odrobinę pracy nad sobą.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat haluksów zajrzyj też na haluksy.blog.pl.

 

www.hallufix.pl

 


 

 

 

 

 

o Autorze

dla zdrowiapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader