Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Hospicjum i wolontariat

autor: wallgrab | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.12.2013 17:20, przeczytano razy: 568, słów: 472


Wydzielamy zasadniczo dwa modele opieki hospicyjnej. Pierwszym z nich jest hospicjum domowe. Domowe hospicjum, to szczególny rodzaj opieki hospicyjnej.


Domowe hospicjum, to szczególny rodzaj opieki hospicyjnej, który ma miejsce w domu chorego pacjenta, w środowisku, które jest mu znane, w otoczeniu bliskich, z którymi czuje się dobrze i pewnie. Personel hospicyjny ( lekarze, pielęgniarki, psychologowie, fizjoterapeuci ), wraz z rodziną, zajmują się chorym i otaczają go stosowną opieką, najczęściej w przypadku, kiedy ukończył ostatnie zabiegi szpitalne oraz proces hospitalizacji. Hospicja, które świadczą usługi opieki paliatywnej, najczęściej również w ofercie swojej zawierają dostęp do sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. W zakresie usług, które świadczą tego typu hospicja jest także nauka członków rodziny w postępowaniu i opieką nad chorym, ustalenie zabiegów pielęgnacyjnych i sposobów leczenia chorego. Hospicjum domowe umożliwia pacjentowi kontakt z personelem medycznym przez dwadzieścia cztery godziny, siedem dni w tygodniu- jest to tak zwana opieka ciągła. Osoby, które korzystają z formy opieki paliatywnej, to pacjenci, cierpiący na choroby przewlekłe, nowotworowe w terminalnych okresach choroby, schorzenia postępujące czy zagrażające życiu. W domu, dzięki personelowi i rodzinie, mogą spokojnie odpoczywać i zasięgać opieki lekarskiej, czując się pewnie, spędzając czas w gronie bliskich osób. Jako drugi z typów opieki hospicyjnej wymienia się opiekę na oddziale stacjonarnym. Pod tego typu opiekę oddaje się chorych, którzy cierpią na nieuleczalne choroby, częstokroć postępujące schorzenia. Personel szpitalny dba o to, by chory czuł się dobrze, spokojnie i aby warunki przypominały domowy klimat. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie w hospicjum całego personelu, łącznie z działaniami wolontariuszy, którzy bardzo często pomagają w opiece nad chorymi- towarzysząc im podczas spacerów, organizując liczne zabawy i rozrywki pacjentom.

Ideą wolontariatu jest pomoc. Pomoc, która jest dobrowolna, bezpłatna, ale niekoniecznie bezinteresowna. Człowiek, który poświęca swój czas drugiemu dostaje w zamian coś ponad rzeczy materialne - uznanie drugiego człowieka, satysfakcje, spełnienie. Zdobywa doświadczenie, wiedzę i umiejętności. 
Praca wolontariuszy jest bezcenna. Widać to choćby w hospicjach, gdzie niejednokrotnie obcy człowiek, który odwiedza ludzi chorych, niedołężnych i opuszczonych, powoduje uśmiech na twarzach pacjentów oraz buduje niezwykłe relacje i więzi międzyludzkie. Hospicjum kojarzy się z miejscem, które najczęściej określa się mianem: „umieralnia”. Wolontariusze dzięki swojej pracy, oddaniu, zaangażowaniu tworzą w tym miejscu klimat domowego ogniska. Wszystko to odbywa się w hospicjum.
Dlatego tak bardzo istotne jest, aby było jak najwięcej takich ludzi, jak wolontariusze. To dzięki nim właśnie, uśmiech i poczucie szczęścia pojawia się na twarzach ludzi w hospicjach. W dzisiejszych czasach to rzadkość, ale mimo wszystko, oby było ich jak najwięcej.

 

o Autorze

Bart Wall. Zapanowanie nad najmiejszymi szczegółami w każdym projekcie to moja pasja. Cenię jakość i skuteczne rozwiązania.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader