Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Zdrowie » Medycyna-estetyczna » Rodzaje brodawek wirusowych i ich leczenie

Rodzaje brodawek wirusowych i ich leczenie

autor: bartek1985 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.03.2014 15:05, przeczytano razy: 567, słów: 410


Zmiany skórne powstałe na tle chorobowym wymagają interwencji specjalisty, który w precyzyjny sposób będzie mógł zdiagnozować schorzenie. W przypadku skóry najczęściej zajmuje się tym dermatolog posiadający kompleksową wiedzę z tej dziedziny.


Do chorób skórnych zaliczane są brodawki wirusowe (zwane również jako kurzajki), które powstają na skutek infekcji wirusowej brodawczaka ludzkiego. Głównym powodem ich usuwania jest przede wszystkim ich nieestetyczny wygląd, bowiem wirus ten nie ma wyraźnego szkodliwego wpływu na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Brodawka wirusowa jest tworem koloru ciemne, sama narośl cechuje się wypukłością widoczną na naszej skórze, której powierzchnia może być gładka bądź chropowata. Szczepy i odmiany wirusa w zależności od jego rodzaju wybierają za miejsce ataku różne partie ciała, przez co brodawki wirusowe mogą się pojawić praktycznie w dowolnym miejscu.

 

Rodzaje brodawek

Najbardziej popularnymi miejscami występowania brodawek wirusowych są twarz, dekolt, szyja, dłonie oraz stopy, zdarzają się również brodawki występujące w okolicach intymnych. Wśród najczęściej spotykanych są narośle na stopach oraz dłoniach, twarz natomiast jest rzadkim obiektem ataku tego wirusa. Cechą schorzenia jest wysokie ryzyko zakażenia, a przenoszenie brodawczaka może nastąpić poprzez kontakt naszej stopy z zainfekowanym podłożem lub też poprzez przywitanie z osobą posiadającą szczep wirusa na dłoniach.

Istnieje również inny podział brodawek wirusowych na płaskie, płciowe i zwykłe. W przypadku tych ostatnich miejscem występowania wirusa są najczęściej dłonie oraz stopy, brodawki płaskie pojawiają się z reguły w okolicach twarzy zaś brodawki płciowe umiejscowione są, jak już sama nazwa wskazuje, w okolicach intymnych.

 

Terapia lecznicza wirusa

Brodawczak ludzki może atakować człowieka w różnym wieku, jednak najczęściej brodawki wirusowe pojawiają się u dzieci oraz nastolatków. Szczególnie narażone na infekcję wirusową są osoby o obniżonej odporności organizmu, a także te, u których nastąpiło przerwanie ciągłości skóry w postaci rany czy też zadrapania. W przypadku stwierdzenia brodawek płaskich stosuje się retinoinę, będącą pochodną witaminy A, kwas salicylowy podawany jest osobie posiadającej brodawki zwykłe. Często dochodzi do przerzutów narośli wirusowych na inne partie ciała, nawet przy zastosowaniu odpowiedniej terapii leczniczej. Innymi sposobami na usunięcie kurzajek różnego rodzaju są takie metody jak laser niszczący wiązką strukturę narośli chorobowej, krioterapia eliminująca zmiany za pomocą ciekłego azotu. Interwencja chirurgiczna w przypadku brodawek wirusowych jest podejmowania w przypadku narośli o dużej rozległości.

o Autorze

Teresa Kusiba-Wodniak
Prywatny Gabinet Dermatologiczny
Os. Oświecenia 44
31-636 Krakówpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader