Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Zdrowie » Jak chronić swój kręgosłup?

Jak chronić swój kręgosłup?

autor: Ewa K. | artykuł do pobrania

zamieszczono: 03.11.2014 9:05, przeczytano razy: 638, słów: 437


Współczesna ortopedia jest bardzo zaawansowaną dziedziną medycyny, która musi sprostać urazom oraz chorobom narządów ruchu, zarówno u tzw. zwykłego człowieka, jak i zawodowych sportowców, którzy są bardzo narażeni na wszelkiego typu urazy oraz przeciążenia.


Ortopedzi muszą sobie radzić ze schorzeniami i urazami różnego pochodzenia. Mogą to być zarówno przewlekłe choroby kręgosłupa, jak i skręcenia, złamania, zerwania więzadeł itp.

Oczywiście jeśli chodzi o urazy, to zazwyczaj trudno ich uniknąć, ponieważ wiążą się z jakimś wypadkiem, nagłym zdarzeniem, które trudno wcześniej przewidzieć. Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku przewlekłych dolegliwości kręgosłupa. Przeważnie sami przyczyniamy się do swojego stanu chorobowego, dopuszczając do zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Jest to naturalna konsekwencja braku ruchu i siedzącego trybu życia, a także nadwagi. Niektóre choroby kręgosłupa mają podłoże genetyczne, wtedy trzeba włożyć jeszcze więcej wysiłku i zaangażowania, aby nie dopuścić do zwyrodnień, utrudniających i ograniczających naszą aktywność. Bo wtedy wizyta u ortopedy staje się koniecznością.

Choroby kręgosłupa są bardzo dokuczliwe, ponieważ towarzyszy im ból oraz ograniczenia ruchowe. Lepiej więc pomyśleć o profilaktyce za młodu, aby w późniejszym wieku nie cierpieć z powodu zaniedbań. Systematyczny ruch, uprawianie sportu chroni stawy, nie dopuszczając do zanikania płynu maziowego w chrząstkach. Brak tego płynu prowadzi do mikrourazów i powolnego uszkadzania kości. Tego procesu nie da się cofnąć, dlatego tak istotna jest profilaktyka.

Oprócz braku ruchu można wyróżnić wiele innych powodów zwyrodnień narządów ruchu. Jeden z nich to chodzenie w butach na wysokim obcasie. Niestety panująca wśród kobiet moda przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych. Pierwszy z nich to deformacje stopy, halluksy, które są wynikiem nienaturalnego rozłożenia ciężaru ciała na kościach palców zamiast na kości pięty. Dodatkowo wysokie obcasy zaburzają mechanizm utrzymywania równowagi z powodu przesunięcia środka ciężkości całego ciała. Kręgosłup kobiety jest w takiej sytuacji narażony na silne przeciążenia, a te z kolei mogą prowadzić do trwałych zwyrodnień. Dlatego wysokie obcasy należą do tych elementów mody, z których trzeba korzystać z umiarem, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Inną przyczyną dolegliwości kręgosłupa jest niewłaściwa postawa w trakcie siedzenia. Garbienie się, brak oparcia powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z kręgosłupem. Zarówno dzieci, jak i dorośli wiele godzin spędzają  w pozycji siedzącej, trzeba więc zadbać o wygodną i zdrową dla kręgosłupa pozycję, aby nie narzekać na bóle i uniknąć wizyty u ortopedy.

o Autorze

Ewa Kościelniakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader