Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Zdrowie » Implant, most czy proteza ruchoma - co wybrać?

Implant, most czy proteza ruchoma - co wybrać?

autor: qwant | artykuł do pobrania

zamieszczono: 26.01.2015 7:39, przeczytano razy: 636, słów: 526


Zdarzają się przypadki, kiedy usunięcie zęba to konieczność. Często jednak pacjenci nie wiedzą, iż powstała w uzębieniu luka wymaga wypełnienia. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnych zmian, które z biegiem czasu mogą okazać się nieodwracalne.


Dlatego też usunięcie zęba, bez względu na przypadek, zawsze powinno odbywać się w gabinecie dentystycznym, gdzie stomatolog będzie mógł opracować plan dalszego powstępowania. Szczególnie, że w zależności od przypadku, istnieje kilka możliwości – implant, most lub proteza ruchoma.

Konieczność uzupełnienia powstałego ubytku

Usunięcie zęba to, wbrew pozorom, nie tylko problem estetyczny, ale głównie zdrowotny. Brak chociażby jednego zęba w sposób znaczący wpływa na stan zgryzu. Wynika to z faktu, iż układ stomatognatyczny, czyli kości, stawy i mięśnie znajdujące się w obrębie jamy ustnej i twarzy, jest dynamiczny, co oznacza, iż w momencie ekstrakcji zęba, pozostałe uzębienie przesuwa się w stronę wolnej przestrzeni, co prowadzi do przekrzywiania i pochylania się zębów. Proces ten zwiększa z kolei prawdopodobieństwo pojawienia się próchnicy i przyczynia się do nadmiernego przeciążania i niszczenia zębów, a nawet w konsekwencji do  ich utraty. Ponadto może powodować również m.in. bóle żuchwy, głowy czy też notoryczne zmęczenie.

Czym zatem uzupełnić braki w uzębieniu? Możliwości jest kilka.

Implant

Implant, czyli sztuczny korzeń zęba,  na którym utracony ząb jest odbudowywany. Implant może zostać wszczepiony zarówno od razu po ekstrakcji zęba, jak i kilka miesięcy po niej. Jednocześnie należy zaznaczyć, iż nie zaleca się odkładania implantacji na później, gdyż po usunięciu zęba, kość, w której był osadzony wcześniej ząb, zaczyna zanikać, co utrudnia wszczepienie implantu i wydłuża proces leczenia. Konieczna staje się wtedy chociażby rekonstrukcja kości. Implantacja jest uznawana za najskuteczniejszą metodę odbudowy usuniętego zęba. Implant zachowuje się identycznie jak ząb naturalny i zapobiega zanikowi kości poprzez przenoszenie obciążeń na kości szczęki i żuchwy. Implanty są także bardzo trwałe, przez co bez obaw mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Most

Most, czyli stała proteza za pomocą której można uzupełnić brak jednego lub kilku zębów. Składa się z kilku połączonych koron, które są mocowane na filarach – czyli własnych zębach lub implantach sąsiadujących z luką, które pełnią rolę punktów zakotwiczenia mostu. Most jest możliwy do założenia w przypadku, gdy zęby filarowe są w dobry staniem. Należy zaznaczyć, iż współczesne mosty porcelanowe lub ceramiczne można dostosować do zabarwienia naturalnych zębów pacjenta.

Proteza ruchoma

Protezę ruchomą, czyli uzupełnienie wyjmowane, stosuje się w przypadku braku kilku zębów bądź w sytuacji całkowitego bezzębia. Wśród protez ruchomych wyróżnia się protezy szkieletowe, protezy osiadające częściowe i całkowite oraz protezy elastyczne. W przypadku protez bardzo duże znaczenie ma odpowiednia higiena, czyli ich codzienne wyjmowanie i czyszczenie. W sytuacji, gdy pod protezą doszło do zaniku kości, dla jej ustabilizowania konieczne może okazać się wszczepienie implantu.

We współpracy z odent.pl

o Autorze

Anna Nowakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader