Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Zdrowie » Dieta » Dlaczego woda jest ważna?

Dlaczego woda jest ważna?

autor: Tobisz | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.04.2014 1:00, przeczytano razy: 504, słów: 322


Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że woda to najważniejszy element życia organizmu człowieka. Otóż stanowi ona ponad 60% masy całego ciała.


Dla przykładu, jeśli przyjmiemy, że człowiek waży 70 kg to 45 kg stanowi właśnie woda. Może wydawać Ci się to dziwne, ale takie są fakty i dowody naukowe, które potwierdzają potrzebę nawadniania organizmu.

Aby nie być gołosłownym, według pewnych badań udowodniono, że nawet kości zawierają około 25% wody, mięśnie 75%, a płuca prawie 90%. Te liczby biją na głowę. Jak widzisz potrzeba dostarczania odpowiedniej ilości wody do organizmu jest bardzo wielka.

Zapotrzebowanie na wodę u każdego człowieka będzie inne. Wszystko zależy od: wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia w której przebywamy i wilgotności powietrza. Warto wziąć pod uwagę te kryteria i dopasować je do własnych potrzeb.

W większości przypadków element nawadniania jest często lekceważony wśród osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Mowa tutaj zarówno o sportowcach, ale o osobach, które kładą duży nacisk na proces odchudzania. Wynika to głównie z niewiedzy tych osób, ale również z błędnego przekonania, które głosiło, że woda może powodować skurcze podczas wysiłku fizycznego lub jej nadmierna ilość może zwiększać wagę. Jednak są to mity.

Co należy pić i ile?

Najkorzystniejszym płynem szybko nawadniającym organizm jest czysta woda. Ma ona dużą przewagę nad innymi płynami, ponieważ jest najszybciej wchłaniana. Po za tym woda doskonale nadaje się do oczyszczania organizmu z wszelkich toksyn. 

Wiele wodociągowych źródeł dostarczających wodę jest zanieczyszczona. Trzeba więc zwracać dużą uwagę jaką wodę pić. Najlepiej podczas aktywności fizycznej uzupełniać płyny z niewielką ilością roztworu cukrów, czyli inaczej mówiąc węglowodanów. Jeśli chodzi natomiast o stałe nawadnianie w ciągu dnia to najlepiej niech będzie to woda chłodna (ok. 10 stopni Celsjusza), niegazowana. 

o Autorze

Tobiasz Dudapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

2.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader