Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Video » Wideo nadzór – zadania i możliwości

Wideo nadzór – zadania i możliwości

autor: abiplus_poznan | artykuł do pobrania

zamieszczono: 04.07.2014 13:09, przeczytano razy: 384, słów: 441


Jakie funkcje i jakie możliwości posiadają istniejące obecnie systemy wideo nadzoru, inaczej monitoringu?  Można powiedzieć że, wpisuje się on, w system bezpieczeństwa publicznego. Co to jest takiego jednak bezpieczeństwo publiczne i kiedy możemy o min mówić?


Niestety nie ma jednej definicji bezpieczeństwa publicznego. Tu zdefiniujmy go więc jako:

określony stan do którego dążymy, w którym poziom wynikłego zagrożenia zostaje sprowadzony do określonego poziomu za pomocą odpowiednich środków zabezpieczeń.

Jednym z tych stosowanych środków ochrony jest właśnie nadzór prowadzony za pomocą kamer

Wideo nadzór polega na połączeniu obrazu powstającego z nagrywania z kamer przemysłowych i przesyłu tych danych do centrum monitorowania. Obraz z kamery jest przetwarzany do formatu cyfrowego i dopiero w tej postaci trafia do dyżurnego w centrum. Nagrywanie odbywa się 24 godziny na dobę, 365 dni w roku – pracownicy dyżurni pracują więc przez cały rok, niezależnie od świąt Jest to wymagająca praca, również w porach nocnych. Dyżurni centrum video nadzoru muszą być czujni i odpowiednio przeszkoleni.

To przeszkolenie pracowników wynika z jeszcze jednego bardzo ważnego aspektu a mianowicie ochrony sfery prywatnej obywateli w miejscu publicznym

Czy kamery naruszają naszą prywatności?

Co dokładnie widzą kamery? Kiedy rejestrowany jest obraz? Kto ogląda materiał video?

Tego typu niejasności stawiają pod znakiem zapytania możliwość utrzymania bezpieczeństwa publicznego bez naruszania sfery prywatnej obywateli. Wysokie wymagania odnośnie ochrony danych wymagają zastosowania zaawansowanych technicznie rozwiązań.

Tu system pozwalający na monitorowanie sfery publicznej bez narażania prywatności. Jak to działa. Otóż system jest w stanie zamaskować cztery sygnały video oraz, w razie potrzeby,

uwzględnić zasoby sieciowe. Ograniczenie funkcjonowania kamer, a co za tym idzie potencjalna utrata bezpieczeństwa, nie są więc zagrożeniem. Konfiguracja masek widocznych na monitorze dokonywana jest jednostkowo. Informacje strumienia danych wideo oraz maskowań nagrywane są osobno. Zamaskowane dane można wyświetlić w nadrzędnym systemie zarządzania video poprzez odpowiedni interfejs. Odtwarzanie niezamaskowanych sygnałów z video nadzoru jest również możliwe poprzez rozszerzenie obrazu z rejestratora. Ochronę przed manipulowaniem danymi zapewniają natomiast specjalne funkcje zabezpieczające. Spersonalizowany dostęp do panelu operacyjnego zapewnia opracowanie maskowania, a następnie mechaniczne przełączenie sygnału wideo. Choć nie każdy z użytkowników będzie potrzebował kompletu wymienionych funkcji, w razie potrzeby możliwe jest stworzenie ich optymalnej konfiguracji.

Czy człowiek w monitoringu będzie jeszcze potrzebny?

Obecne możliwości bardziej profesjonalnych kamer przemysłowych pozwalają na detekcję ruchu z kamer. Te najbardziej specjalizowane posiadają funkcję definiowania i rozpoznawania rodzaju pojazdu i osób. Potrafią określić kierunek przemieszczania się. I właśnie ze względu na te poszerzające się wciąż możliwości technicznie niezbędny jest nadzór człowieka

 

o Autorze

Paweł Nowak - informatyk Monitoringwielkopolski GPS Pojazdówpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader