Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Video » Na co zwrocić uwagę przy wyborze kamery?

Na co zwrocić uwagę przy wyborze kamery?

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.07.2012 9:43, przeczytano razy: 753, słów: 607


Na rynku jest dostępnych bardzo wiele rodzajów kamer cyfrowych. Producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania i dodatkowe funkcje. Jak więc spośród tego gąszczu wybrać idealną dla nas kamerę?


Przed zakupem takiego sprzętu należy odpowiedzieć sobie na pytanie do czego potrzebna jest nam kamera. Czy ma to być sprzęt amatorski do kręcenia imienin, ślubów i wakacyjnych wyjazdów? Czy ma to być sprzęt półprofesjonalny, który pozwoli nam na uwiecznianie chwil w sposób bardziej ambitny? Czy ma to być sprzęt profesjonalny, dzięki któremu nasze filmy będą artystyczne i na bardzo wysokim poziomie? W ostatnim przypadku kamera musi posiadać dużo ręcznych regulacji, podobnie jak w przypadku lustrzanek, oraz duży zoom optyczny.

Kamery różnią się od siebie wieloma parametrami. Jednymi z nich są nośniki. Mogą nimi być płyty DVD, kasety mini DV, wbudowany dysk twardy, pamięć flash oraz karty pamięci. W pierwszych dwóch przypadkach nośniki trzeba wciąż kupować. Przesłanie filmu na komputer bywa problematyczne, a czas nagrywania dosyć krótki. Wbudowany dysk twardy ułatwia przesyłanie filmu i ma różną pojemność. Niestety kamery z tym nośnikiem są ciężkie i bardzo wrażliwe na upadki. Pamięć flash działa szybciej niż dyski twarde. Może mieć różną pojemność i sprawia, że kamera jest lekka. Podobnie jest z kamerami, których nośnikami są karty pamięci. Pozwalają one na bezproblemowe przenoszenie filmów, ich kopiowanie oraz odtwarzanie. Karta pamięci jest trwalsza niż dysk twardy, dlatego filmy są na niej bezpieczniejsze. Ostatnie dwie opcje wydają się najlepszymi wyborami.

Warto też zwrócić uwagę na rozdzielczość. SD czyli Standard Definition oferuje małą ilość detali obrazu. Częściej występuje rodzielczośc HD, czyli High Definition, która jest wysoka i charakteryzuje się dużą ilością detali obrazu. Obraz w HD jest dużo lepszej jakości. Nie bez znaczenia pozostaje wspomniany już zoom optyczny. Należy odróżnić zoom optyczny od cyfrowego. To nie to samo. Zoom optyczny jest ważniejszy i należy wybrać kamerę, która ma jak największy zoom optyczny. Pozwoli to na uzyskanie dużych zbliżeń. Podczas, gdy zoom cyfrowy przybliża jedynie środek ekranu, co wpływa na pogorszenie jakości obrazu.

Przed zakupem kamery dobrze jest sprawdzić jakie posiada złącza zarówno ona jak i sprzęt, który już mamy w domu, by nie okazało się, że będziemy mieć problem z przeniesieniem filmu na komputer. Złącze firewire nie jest montowane w wielu nowoczesnych komputerach, ale można dokupić kontroler, który umożliwi podłączenie kamery. Złącze AV, czyli złącze audio video pozwala na podłączenie do telewizorów kineskopowych i nowszych, natomiast złącze HDMI pozwala na podłączenie do plazmy i telewizorów LCD oraz jakością obrazu Full HD. Najbardziej popularnym złączem, stosowanym w wielu sprzętach, jest USB. Złącze mikrofonowe pozwala podłączyć do kamery dodatkowy mikrofon.

Warto zwrócić uwagę na zasilanie i czas nagrywania. Kamery są zazwyczaj wyposażony w akumulator i ładowarkę. Jeśli zamierzamy kręcić filmy dłuższej niż godzinę lub dwie, warto zaopatrzyć się w dodatkowy akumulator.

Kamera powinna być dla nas wygodna. Z designem nie powinno być problemu. Oferta kolorystyczna jest dosyć bogata. Kamery mogą być wyposażone w różne dodatkowe funkcje. Mogą mieć regulację ostrości, ustawianie balansu bieli, wybór formatu nagrywania (najlepszy jest format 16:9, taki jak na telewizorach), funkcję robienia zdjęć czy nagrywanie filmów w zwolnionym tempie. Do kamer mogą też być dołączone dodatkowe akcesoria, takie jak statyw pozwalający na stabilizację obrazu, obudowa zabezpieczająca sprzęt przed wilgocią, wodą czy mrozem, zewnętrzny mikrofon, który wychwyci dźwięki z bardzo dalekiej odległości.   

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader