Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Typy Ekranów Dotykowych

autor: amatorka | artykuł do pobrania

zamieszczono: 03.03.2013 17:12, przeczytano razy: 3526, słów: 565


Dzisiaj na sklepowych pułkach przeważają zwłaszcza komórki dotykowe, które dosłownie zdobywają rynek, czy są praktyczne oraz dodatkowo bardziej efektywne niż wcześniejsze telefony ze zwykłą klawiaturą to temat na inny tekst, ale skoncentrujmy się na temacie ekranów dotykowych


 Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy że w telefonach montowanych jest co najmniej kilka typów ekranów dotykowych, fachowo zwanych digitizerami. W komórkach, a oprócz tego tabletach czy też GPS-ach używa się dwa rodzaje digitizerów, które można rozdzielić zwyczajnie na nieco tańsze i nieco droższe w wytworzeniu.

Spróbujmy nieco rozjaśnić zasadę ich pracy, aczkolwiek najpierw chcielibyśmy zaznaczyć że digitizery w komórkowych telefonach dzielą się na oporowe oraz dodatkowo pojemnościowe i niestety nie ma sposobów zamiany digitizera oporowego w danym modelu na inny pojemnościowy tzn jeżeli wytwórca wyprodukował na rynek telefon komórkowy z oporowym digitizerem to nie ma sposobów zakupu digitizera pojemnościowego i podmienienia go. Często digitizery są także błędnie nazywane przez ludzi jako wyświetlacz dotykowy, w telefonach ekran dotykowy i wyświetlacz są to dwa różne podzespoły.

W ten sposób doszliśmy do typów dotyków, rezysancyjny może być tani w w procesie produkcji i potocznie mówiąc nieco gorszy, pod kątem użyteczności od pojemnościowego. Dotyk oporowy będzie to jego potoczna nazwa, dokładnie będzie to rezystancyjny ekran dotykowy, który do określenia miejsca dotyku stosuje delikatny nacisk. Zbudowany jest z 2 warstw, które osłania przed sobą komora wypełniona powietrzem. Dlatego np gdy naciskamy palcem na ekran dotykowy to jedna z warstw lekko się wygina łącząc się z drugą co powoduje informacje dla procesora o położeniu palca.

Tego rodzaju dotyk nie jest zbyt skomplikowany pod względem jego wytworzenia, i potrzebuje delikatnego nacisku, co w pewnych przypadkach będzie nieco irytujące ze względu na to że delikatne muśnięcie w ekran nie powodowało żadnego zdarzenia, ponieważ nacisnęliśmy zbyt delikatnie. Digitizery rezystancyjne są używane w podstawowych modelach ponieważ ich koszt wytworzenia będzie tańszy, przez co końcowa cena na przykład komórki może być mniejsza.

Kolejnym Ekranem dotykowym stosowanym w komórkowych telefonach jest dotykowy ekran pojemnościowy, który może być bardziej czuły i stosowany w lepszych modelach komórek. Tego typu digitizery do dokładnego określona położenia palca nie wymagają używania co najmniej najdelikatniejszego nacisku.

Warstwa digitizera pojemnościowego pokryta będzie małymi wypustkami nie widzialnymi gołym okiem, które tworzą obwody elektroniczne przekazujące precyzyjnie miejsce dotyku. W tym wypadku nawet minimalne muśnięcie ekranu dotykowego stwarza konwersję pojemności obwodu elektronicznego w miejscu dotyku, z kolei ta informacja będzie natychmiast przetwarzana poprzez procesor i zamieniana na informacje o dokładnym położeniu palca. Tego rodzaju ekran dotykowy ma znacznie więcej zalet w porównaniu z poprzednim, głównie może być bardziej wytrzymały, nie zaburza wyświetlanego obrazu na panelu lcd a przy tym praca na takich digitizerach może być znacznie bardziej komfortowa dlatego że wystarczy zaledwie dotknąć ażeby digitizer zareagował, przy tym pojemnościowe ekrany potrafią obsługiwać wiele punktów dotyku jednocześnie.

Tak więc decydując się na telefon czy tez tablet czasem warto wziąć ale być w rzeczywistości zadowolonym z efektywności jaką oferuje określony model. Ogólnie będzie wiele typów digitizerów ale zazwyczaj w telefonach stosowane są tylko dwa typy.

o Autorze

Paweł Ambroży, elektronik z wykształcenia hobbystycznie naprawiam telefony i urządzenia elektroniczne Współpracuje z serwisem http://www.electrogsm.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader