Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Rodzaje przenośników taśmowych oraz ich parametry

Rodzaje przenośników taśmowych oraz ich parametry

autor: escreo | artykuł do pobrania

zamieszczono: 04.08.2013 22:45, przeczytano razy: 743, słów: 396


Rozwój technologiczny jest widoczny w różnych gałęziach gospodarki w Polsce. Jedną z nich jest także przemysł, który zyskał dużo dzięki nowoczesnym maszynom.


W porównaniu z przemysłem sprzed kilkudziesięciu lat, nowoczesna branża industrialna opiera się na pracy nowoczesnych maszyn, a praca człowieka w coraz większym stopniu polega na obsłudze owych urządzeń. Wśród wielu maszyn przemysłowych bardzo dużą popularność zyskują transportery taśmowe. Są to bardzo ważne urządzenia wykorzystywane w fabrykach, magazynach oraz innych zakładach przemysłowych.

Transportery wykorzystujące taśmę służą do przenoszenia różnych materiałów, produktów, przedmiotów na linii produkcyjnej. Istnieje wiele rodzajów takich urządzeń, a ich budowa i wyposażenie są uzależnione od rodzaju przenoszonego materiału.

Nowoczesne transportery taśmowe wyposażone są w wiele ważnych elementów. Istnieją wersje przenośne owych urządzeń, które przemieszczają się na kółkach. Na rynku dostępne są także urządzenia stacjonarne, mocowane do podłoża. Wiele transporterów taśmowych posiada specjalne prowadzenia boczne chroniące przed zsunięciem się drobnego materiału. Warto również wspomnieć o transporterach odpowiedzialnych za przenoszenie produktów spożywczych. Są one wykonane ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej i spełniają wszystkie wymogi potrzebne do otrzymania atestu PZH.

 Parametry techniczne przenośników taśmowych

Transportery taśmowe posiadają wiele różnych parametrów, które są uzależnione od ich wielkości oraz od rodzaju przenoszonego materiału. Jednym z podstawowych parametrów takich transporterów jest szerokość taśmy, która uzależniona jest od wielkości transportowanych produktów. Zazwyczaj szerokość mieści się w granicach 100-1500mm. Standardowa długość, to od 500 do 20000mm i jest ona uzależniona od wielkości zakładu i długości linii produkcyjnej. Standardowa wysokość, to 400-2000mm.

Transportery przenoszą materiały w różnych prędkościach wahających się w granicach 0,05-1,0 m/s. Dopuszczalne obciążenie takich urządzeń zależy od ich konstrukcji podtrzymującej, ale generalnie jest to 300 kg/m2. Urządzenia takie pracują w temperaturach 10-80ºC, a średnica wałków napędowych, to 50-133mm. Sprzęt taki napędzany jest zwykle przez silniki 3x400 V oraz 1x230 V.

Transportery działające w oparciu o wykorzystanie taśmy odgrywają ważną rolę w polskim przemyśle. Nic więc dziwnego, że wiele firm inwestuje w sprzęt tego typu charakteryzujący się bardzo wysoką jakością.

 

o Autorze

Rafał Komza. Pisanie to moja pasja. Współpracuję z firmą Escreo, w której mogę realizować swoje hobby. www.escreo.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader