Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Optymalizacja kosztów produkcji obwodu drukowanego

Optymalizacja kosztów produkcji obwodu drukowanego

autor: laskar | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.01.2015 12:32, przeczytano razy: 480, słów: 419


Artykuł ten przedstawia kilka prostych zasad, których przestrzeganie w trakcie projektowania obwodów drukowanych pozwala zredukować koszty produkcji.


Nie każdy projektant elektroniki zdaje sobie sprawę, że od tego w jaki sposób przygotuje projekt płytki drukowanej zależeć będzie jej cena. Często wystarczą niewielkie i proste do wprowadzenia zmiany w  dokumentacji obwodu aby zmniejszyć koszty wykonania. Jeśli zauważymy, że zazwyczaj dana płytka jest zamawiana później w ilościach liczonych w tysiącach sztuk, okaże się, że nawet oszczędność kilku groszy na pojedynczym egzemplarzu przyniesie nam wymierne korzyści.

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć, jest to czy możemy zastosować obwód drukowany jednostronny, czy też koniecznie musimy sięgnąć po obwód dwustronny z metalizacją otworów. Ponieważ płytki dwustronne są zazwyczaj dwukrotnie droższe od płytek jednostronnych, warto poświęcić trochę czasu i spróbować zaprojektować płytkę nieco większą ale posiadającą tylko ścieżki po jednej stronie.

Kolejną, z pozoru nieistotną sprawą, jest minimalna średnica wiercenia. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wykonanie otworów o średnicy mniejszej niż 0,5 mm, wymaga dodatkowych czynności. Producenci zazwyczaj zwiększają cenę takich płytek. Jeśli tylko mamy do dyspozycji  odpowiednią ilość wolnego miejsca, należy zastosować większe średnice.

Aby niepotrzebnie nie zwiększać kosztów produkcji obwodu, zastosujmy najbardziej typowy rodzaj laminatu, czyli materiał o grubości 1,5mm pokryty miedzią 35 mikronów. Każda zmiana poza ten standard będzie powodowała podniesienie ceny. Dotyczy to zwłaszcza zwiększania grubości miedzi. Jeśli zamówimy płytki pokryte miedzią 70 – 105 mikronów lub jeszcze grubszą , możemy być pewni, że producent zażąda odpowiednio większej opłaty.

Następnym drobiazgiem, który może niepotrzebnie wpływać na cenę, jest kolor maski przeciw lutowniczej. Przyjęło się, że standardowym kolorem stosowanym na płytkach drukowanych jest kolor zielony. Najczęściej firmy wykonujące płytki, za odstępstwo od powyższej zasady, będą żądały dodatkowej opłaty. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że najczęściej nasza płytka jest schowana wewnątrz obudowy i końcowy użytkownik nie ma do niej dostępu.

Kształt obwodu jest również czynnikiem wpływającym na cenę obwodu. Najtańszym rozwiązaniem będzie zawsze płytka prostokątna. Każdy inny kształt będzie wymagał zastosowania frezowania, a za tę usługę  oczywiście będziemy musieli dopłacić.

Podsumowując, w czasie prac nad nowym projektem warto poświęcić trochę czasu na optymalizację kosztów produkcji obwodu drukowanego.

o Autorze

Marcin Laskowski, specjalista produkcji obwodów drukowanychpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader