Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Nowoczesne urządzenia transportujące materiały i ich wykorzystanie

Nowoczesne urządzenia transportujące materiały i ich wykorzystanie

autor: escreo | artykuł do pobrania

zamieszczono: 04.08.2013 22:32, przeczytano razy: 681, słów: 364


Przemysł jest cały czas silnie rozwiniętą dziedziną gospodarki w Polsce. W naszym kraju stale działa wiele fabryk, warsztatów i zakładów produkcyjnych.


Polska jest krajem, który wszedł w fazę postindustrialną, ale mimo to, przemysł stale się rozwija, a jest to możliwe dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii. Współczesne fabryki, warsztaty, magazyny i inne obiekty przemysłowe korzystają z pomocy maszyn, o których wcześniej można było tylko pomarzyć. Wykonują one wiele czynności, które dla człowieka są bardzo trudne, a czasami nawet niemożliwe. Jedną z podstawowych grup maszyn wykorzystywanych w przemyśle są urządzenia transportujące różne rodzaje materiałów.

Do grupy urządzeń transportujących można zaliczyć transportery taśmowe, których zadaniem jest przenoszenie różnego rodzaju surowców, materiałów, produktów na taśmie. Jest to podstawowe wyposażenie wielu linii produkcyjnych, hal magazynowych itp. Sprzęt tego rodzaju wykorzystywany jest głównie w branży AGD/RTV oraz spożywczej. Warto dodać, że transportery tego rodzaju mogą działać samodzielnie lub w ramach linii produkcyjnej, technologicznej itp.

Najważniejsze elementy transporterów taśmowych

Na rynku dostępne są różne transportery taśmowe, dlatego ich budowa jest uzależniona od modelu, przeznaczenia oraz oczywiście od producenta. Standardowe maszyny tego typu zwykle wyposażone są w następujące elementy:

  • Podstawowym elementem jest oczywiście taśma. Elementy tego typu wykonane są z gumy, kauczuki, silikonu lub z PCV. Rodzaj materiału, z którego wykonana jest taśma zależy od rodzaju transportowanego materiału.
  • Kolejnym ważnym elementem jest napęd, który wprawia taśmę w ruch. W tym celu stosowany jest motoreduktor, a także falownik odpowiedzialny za regulację prędkości. Sprzęt montowany jest bezpośrednio na rolce lub napęd przenoszony jest na przekładni pasowej lub łańcuchowej.
  • Wiele transporterów ustawianych jest pod kątem. W związku z tym transportery taśmowe często wyposażone są w zabieraki chroniące przed cofaniem się transportowanych materiałów.
  • Urządzenia tego typu wyposażone są również w stalową lub aluminiową konstrukcję wsporczą, dzięki której sprzęt jest stabilny.

Jak widać transportery wykorzystujące taśmę są bardzo ważnym rodzajem sprzętu dominującym w polskim przemyśle.

o Autorze

Rafał Komza. Pisanie to moja pasja. Współpracuję z firmą Escreo, w której mogę realizować swoje hobby. www.escreo.pl



powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!



komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader