Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Motoryzacja » System zarządzania jakością w motoryzacji ISO/TS 16949

System zarządzania jakością w motoryzacji ISO/TS 16949

autor: Ewa K. | artykuł do pobrania

zamieszczono: 22.04.2015 9:17, przeczytano razy: 397, słów: 412


Innowacje technologiczne to element każdej rozwijającej się gałęzi przemysłu oraz gospodarki. Nie inaczej jest w przypadku branży motoryzacyjnej.


Ze względu na ogromny problem zanieczyszczenia środowiska i wiążące się z tym faktem poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka, funkcjonowania ekosystemów, prowadzenia upraw itd. duży nacisk kładzie się obecnie na kwestie związane z ograniczeniem ilości dwutlenku węgla wydalanego do atmosfery, a także z ograniczeniem spalin, które stanowią duże zagrożenie dla naszej przyszłości. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy, wiele miast boryka się ze smogiem, wszelkie normy są wielokrotnie przekroczone, zatruwając organizmy naturalne.

Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, Unia Europejska nakłada na producentów aut obowiązek monitorowania ilości wydalanych przez pojazdy spalin. Służy do tego komputer pokładowy, który ma wiele zastosowań, a wśród nich m.in. śledzenie parametrów związanych z emisją spalin. Producentów samochodów przeznaczonych na rynek europejski, podobnie jak na całym świecie, obowiązuje standard jakościowy ISO/TS 16949, który ma zapewnić użytkownikom aut i nam wszystkim bezpieczeństwo.

Obecnie doszło do ujednolicenia standardów jakościowych na całym globie, dzięki czemu niezależnie od tego, czy mieszkamy w Indiach, Stanach Zjednoczonych czy w Polsce, możemy liczyć na ten sam standard jakości, a samochody i części nie muszą podlegać wielokrotnej certyfikacji w zależności od rynku, na który są przeznaczone.

Norma jakościowa ISO/TS 16949 obowiązuje na każdym etapie produkowania aut. Począwszy od produkcji części, poprzez instalację, a skończywszy na serwisowaniu samochodu w trakcie jego użytkowania. Norma zapewnia jednolite standardy oraz procedury, do których muszą stosować się i producenci, ich kooperanci, podwykonawcy, dostawcy, a także serwisanci w najdrobniejszych szczegółach.

Każda firma wdrażająca wymagania specyfikacji musi poddać się audytowi certyfikującemu, który powinien zostać przeprowadzony minimum po 12-miesięcznym okresie funkcjonowania systemu zarządzania jakością w danej fabryce, a później jest powtarzany cyklicznie.

Certyfikat systemu zarządzania jakością to dla firm kwestia rozwoju, udoskonalania oferty, pozyskiwania nowych klientów, kontrahentów, a także sprawa prestiżu. Dlatego rośnie zainteresowanie tą tematyką, a ilość przyznawanych certyfikatów stale rośnie – również w branży motoryzacyjnej.

System zarządzania jakością pozwala zachowywać najwyższe standardy, a odbiorcy mieć pewność, że otrzymuje produkt – w tym przypadku samochód – który spełnia wyśrubowane normy jakościowe związane z emisją spalin.

o Autorze

Ewa Kościelniakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader