Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Kino domowe bez telewizora

Kino domowe bez telewizora

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.07.2012 9:00, przeczytano razy: 1196, słów: 574


Marzy ci się kino domowe? Aby się nim cieszyć, nie musisz nawet kupować 40-calowego lub 50-calowego telewizora. Wystarczy ci projektor. Żaden telewizor nie zbuduje takiej kinowej atmosfery. Będziesz musiał tylko zadbać o dobry film i popcorn.


Kino domowe bez telewizora? To możliwe. Jeśli używasz projektora do wyświetlania obrazu, nie potrzebujesz telewizora. Wystarczy duża (to jak bardzo duża zależy od ciebie i od możliwości projektora), najlepiej biała, ściana lub specjalny ekran projekcyjny, często używany na uczelniach do wyświetlania prezentacji. Taki ekran może być ręcznie zwijany lub elektroniczny. Ekrany mają różną wielkość i dobiera się je pod projektor. Ekran ręczny stoi zazwyczaj na nóżce, elektroniczny jest przymocowywany do ściany lub sufitu. Projektor z ręcznym ekranem może służyć także do pracy i wygodnej (można dokupić wskaźnik laserowy) prezentacji multimedialnej. Obrazy wyświetlane mogą być zarówno ruchome, jak i nieruchome.  

Projektor nie jest jednak urządzeniem dla każdego, a przynajmniej nie każdy projektor. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Czy warto?

Wybierając projektor i ekran należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, w którym mają się odbywać projekcje. Jeśli pokój jest mały, to projektor musi mieć obiektyw szerokokątny, aby był w stanie wyświetlić duży obraz z małej odległości. Jeśli zaś pokój jest duży i projektor będzie się znajdował w znacznej odległości od ściany, to musi mieć obiektyw wąskokątny. Projektor może znajdować się na specjalnym stoliku, ale w celu zaoszczędzenia miejsca, może być przymocowany do sufitu.

Do wyboru mamy dwie technologie: LCD oraz DLP. Pierwsza oferuje mniejszy kontrast. Ale DLP, choć z większym kontrastem, to może powodować tzw. efekt tęczy, czyli kolorowe plamki na ciemnym tle. Ich zaletą jest jednak mniejsza waga od LCD, dlatego weźmy to pod uwagę wybierając również projektor przenośny. Do kina domowego to będzie również lepszy projektor.

Rozdzielczość może być bardzo różna. Mając na względzie kino domowe, warto wybrać projektor o wysokiej rozdzielczości, np. Full HD 1920x1080 pikseli. Ale może to być również tańsza opcja, czyli rozdzielczość 1366x768 pikseli lub 1280x720 pikseli. Dla jak najlepszego obrazu filmy należy oglądać w zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli zawsze będziemy w ten sposób korzystać z projektora, to sprawdzi się taki, który posiada jasność przynajmniej na poziomie1000 lumenów. Niektóre projektory pozwalają na oglądanie filmów przy słabym oświetleniu. Takie projektory muszą się charakteryzować jasnością na poziomie 2000 lumenów.    

Projektor do kina domowego powinien pracować jak najciszej (poniżej 30dB), by nie zakłócać seansu. Zdarza się, że czasem wentylatory w projektorach pracują bardzo głośno, to jeden z ich minusów. Wentylator jest potrzebny do chłodzenia lampy, którą należy wymieniać co kilka lat. To kolejny minus. Wymiana bywa droga, jej cena zależy od danego modelu projektora. Warto sprawdzić co jaki czas producent przewiduje zmianę lampę. Plusem cichych projektorów jest również to, że pobierają mniej energii, a więc lampa nie pracuje tak ciężko jak przy projektorach głośnych, a nasze rachunki za prąd nie są tak wysokie.

Przydatne mogą okazać dwa wejścia HDMI. Jeśli chcemy oglądać filmy w jakości HD, to projektor musi mieć chociaż jedno takie złącze. Ponadto przyda się wejście DVI, komponent i USB, a także pilot zdalnego sterowania.   

Wybierasz telewizor czy projektor?

 

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader