Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Zalety badań wizualnych przy ocenie trwałości konstrukcji spawanej

Zalety badań wizualnych przy ocenie trwałości konstrukcji spawanej

autor: adamek | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.12.2014 13:35, przeczytano razy: 9563, słów: 348


Wszystkie konstrukcje spawane powinny charakteryzować się maksymalną wytrzymałością. Inwestorom zależy bowiem na przedłużeniu żywotności projektów i ograniczeniu kosztów serwisowania.


Badania wizualne mogą zagwarantować oględziny konstrukcji spawanej w wersji 100%. W badaniach wizualnych stosuje się zasadę monitorowania każdego spawu. Niektórzy fachowcy wychwytują błędy wzrokowo już na etapie procesu produkcyjnego. Dzięki badaniom wizualnym można ograniczyć koszty kontroli jakości na poziomie branży przemysłowej.

Dopasowanie badań do zaawansowanych norm jakości

Badania wizualne prowadzi się z wykorzystaniem norm jakości. Następuje po prostu porównanie stanu zastanego ze stanem wzorowym. Niestety normy klasyfikujące nie są maksymalnie dokładne, ponieważ wszelkie konstrukcje posiadają po pierwsze odrębną charakterystykę, a po drugie wpływa na nie wiele czynników środowiskowych. Z tego właśnie powodu każdą część projektu trzeba oceniać oddzielnie na podstawie rozbudowanego, specjalistycznego doświadczenia.

Na czym polegają badania?

Badania wizualne kojarzy się standardowo z użyciem zmysłu wzroku. Warto zatem, aby fachowiec miał tutaj idealne parametry i pracował w optymalnym oświetleniu na perfekcyjnie dobranych wzorcach. Ponadto istnieje możliwość dodania do badania lusterek kontrolnych lub urządzeń optycznych w kategorii złożonej, np. endoskopów.

Kontrola jakości ważnym składnikiem inwestycyjnym

Działy kontroli jakości powstają współcześnie w każdej działalności gospodarczej pragnącej liczyć się na konkurencyjnym rynku. Niestety kontrola jakości zobowiązuje do wyrobienia odpowiednich kwalifikacji pracowników lub po prostu wynajmowania fachowców w opcji outsourcingu. Badania wizualne to ważna część nadzoru inwestycyjnego, wykluczająca dodatkowe koszty naprawy ze strony inwestora.

Korzyści ze współpracy badawczej

Wskazane badania wpływają zatem realnie na efektywność wydatków inwestycyjnych. Umożliwiają osiągnięcie maksymalnych właściwości użytkowych konstrukcji. Korygowanie błędów odpowiada też wzmocnieniu funkcji bezpieczeństwa. Laboratoria badań materiałów to ciekawe działalności, stanowiące zabezpieczenie przed drastycznymi stratami finansowymi. Spawanie w profesjonalnych warunkach badawczych jest szybsze i niezawodne, a to odbija się zdecydowanie na jakości finalnej produktu.

Inwestycja z dużą stopą zwrotu

Nie ma sensu żałować pieniędzy na sprawnie prowadzone badania wizualne, ponieważ potrafią wyeliminować większość problemów jakościowych w stosunkowo krótkim czasie.

o Autorze

Adam Badera - Certyfikowany ekspert spawalniczypowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader