Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Stan deweloperski vs pod klucz

Stan deweloperski vs pod klucz

autor: Ewa K. | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.07.2015 11:46, przeczytano razy: 1448, słów: 425


Szukający mieszkania czy apartamentu na rynku pierwotnym stają przed dylematem – czy zdecydować się na kupno mieszkania w stanie deweloperskim czy raczej wykończonym pod klucz. Czym różnią się te opcje i dla kogo są przeznaczone?


Różnica w cenie jest oczywista – warto jednak przekalkulować, która opcja bardziej się opłaca. Ile trzeba będzie zapłacić ekipie remontowo-budowlanej za wykonanie tych samych prac? Oszacowanie kosztów jest tutaj niezbędne, jeśli zależy nam na oszczędności.

 Co przemawia za kupnem wykończonego lokum?

 WYGODA

 Obecnie coraz popularniejsza jest opcja wykończenia pod klucz z uwagi na dużą wygodę takiego rozwiązania. Wszyscy ci, którzy nie są pasjonatami urządzania wnętrz chętnie z niej korzystają, wprowadzając się do gotowego do zamieszkania lokalu, z urządzoną łazienką i kuchnią, drzwiami, podłogami, wnosząc do niego tylko swoje meble i rzeczy.

 OSZCZĘDNOŚĆ CZASU I NERWÓW

 Jeśli zdecydujemy się na stan deweloperski, wszystkie materiały wykończeniowe i elementy wyposażenia musimy wybierać sami, jest to bardzo czasochłonne. Dodatkowo, trzeba zarządzać i kontrolować wynajętą ekipę remontową. W przypadku zakupu mieszkania pod klucz, niczym nie musimy się martwić, odpowiedzialność za te zadania spada na dewelopera.

 Mimo takich udogodnień większość kupujących wybiera stan deweloperski,  dlaczego?

 Podstawowy stan deweloperski to zazwyczaj tylko tynk na ścianie, wylewka na podłodze, doprowadzone instalacje: elektryczna i wodno –kanalizacyjna oraz centralne ogrzewanie. Jest to więc minimum niezbędne do samodzielnego wykończenia wnętrza w swój wymarzony sposób.

 OSZCZĘDNOŚĆ PIENIĘDZY

 Część osób wybiera stan deweloperski z powodów finansowych – mają zaprzyjaźnioną ekipę budowlaną lub potrafią samodzielnie wykonać wiele prac.

 BRAK ZAUFANIA

 Standard wykończenia dla większości z nas jest bardzo ważny, wejście do gotowego mieszkania na pewno jest przyjemne, ale potrzebna jest duża doza zaufania do dewelopera.

Można oczywiście negocjować wybór materiałów, urządzeń sanitarnych, jeśli nie odpowiada nam ich jakość, ale wykańczając mieszkanie we własnym zakresie, mamy nieograniczony wybór i dużą dowolność, możemy dopasować mieszkanie do naszego indywidualnego gustu i oczekiwań, natomiast zdając się na dewelopera, te możliwości są wyboru dużo skromniejsze.

 PRZYJEMNOŚĆ

 Część kupujących woli samodzielnie szukać i wybierać konkretne materiały wykończeniowe, sprzęty, armaturę, drzwi, odnajdując w tym dużą przyjemność.

 UMOWA

 Najważniejszą kwestią jest dokładne ustalenie i zapisanie w umowie, co dokładnie rozumiecie pod pojęciem stan deweloperski, ponieważ różni deweloperzy mogą definiować to pojęcie w odmienny sposób. Chodzi więc o to, by nie być później rozczarowanym. Szczegółowe ustalenia powinny dotyczyć takich elementów jak: ściany, podłogi, instalacje, okna, parapety, drzwi. 

o Autorze

Ewa Kościelniakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader