Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Ogrzewanie gazem z przydomowego zbiornika

Ogrzewanie gazem z przydomowego zbiornika

autor: Bibinka | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.10.2014 10:51, przeczytano razy: 394, słów: 332


Ogrzewanie gazem zarówno z sieci gazowej, jak i za pomocą gazu płynnego ze zbiornika, jest ciekawą alternatywą dla innych metod zapewnienia odpowiedniej temperatury w domu. Warto zatem zastanowić się nad opcją przydomowych zbiorników na gaz.


Jak to działa?
Wykorzystywany tutaj najczęściej butan lub propan-butan, jest przechowywany w zbiornikach usytuowanych przy domu, pod ziemią lub na jej powierzchni. W przypadku niewielkich działek lub po prostu ze względów estetycznych, zalecany jest zbiornik podziemny. Jest to wręcz konieczne, jeśli decydujemy się na mieszankę propan-butan, ze względu na jej gorszą odporność na niskie temperatury. Ze zbiornika, gaz jest doprowadzany do kotła gazowego, a stamtąd ciepło jest rozprowadzane po domu.

Słowo o zbiornikach
Materiałem, z którego wykonane są zbiorniki, jest zazwyczaj blacha ze stali węglowej pokryta odpowiednimi powłokami antykorozyjnymi. Powinny znajdować się one na płytach, które uniemożliwiają przemieszczanie się zbiornika, co dotyczy zarówno tych na gruncie, jak i pod nim. Jeśli chodzi o pojemność najczęściej w przydomowych instalacjach, zastosowanie znajduje 2700 l. Większe sprawdzają się, kiedy mamy dom o dużej powierzchni lub występują problemy z dostawą gazu.

Główne zalety
Zbiornik gazu wystarczy na kilka miesięcy, w tym jest zapewniony ciepły dom, gorąca woda a nawet gaz do naszej kuchenki. Nie wymaga skomplikowanej obsługi, jest to proste i praktyczne rozwiązanie, gdyż można regulować zużycie gazu, dostosowując spalanie do swoich potrzeb. Niewątpliwie jest to wygodne rozwiązanie, ale i dość wydajne. Dużym plusem jest też oszczędność przestrzeni, zwłaszcza w przypadku zbiornika podziemnego. Z powodzeniem można go ukryć pod trawą i cieszyć się ogrodem.

Wady
Główną wadą zainstalowania tego typu ogrzewania gazowego jest niewątpliwie jego wysoki koszt (ok. 15 -25 tys. zł.). Koszty eksploatacyjne również nie należą do najniższych, ale są niższe niż np. ogrzewanie olejem opałowym. Oprócz kosztów należy także zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwo, które może zaistnieć, gdy instalacja będzie niepoprawnie zamontowana lub nieszczelna. Każdy zbiornik powinien mieć zawór bezpieczeństwa, który w wypadku dużej amplitudy ciśnienia, reguluje je.

o Autorze

Bibinka, Paulina Grzecapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader