Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Kotły węglowe - górne czy dolne spalanie?

Kotły węglowe - górne czy dolne spalanie?

autor: rakoczy | artykuł do pobrania

zamieszczono: 29.08.2014 8:30, przeczytano razy: 3841, słów: 844


Węgiel kamienny jest wciąż (i pozostanie na długo) podstawowym źródłem energii stosowanym w instalacjach grzewczych w polskich, indywidualnych gospodarstwach domowych. „Na głowę bije” instalacje wykorzystujące gaz ziemny, czy olej opałowy. 


Kocioł węglowy? Tak, tylko jaki?

Węgiel kamienny jest wciąż (i pozostanie na długo) podstawowym źródłem energii stosowanym w instalacjach grzewczych w polskich, indywidualnych gospodarstwach domowych. „Na głowę bije” instalacje wykorzystujące gaz ziemny, czy olej opałowy. Wystarczy wspomnieć, że na ponad sześć milionów gospodarstw posiadających gaz ziemny, tylko około 10%  wykorzystuje go do celów grzewczych. I trudno się dziwić skoro 1GJ energii z węgla kamiennego kosztuje dwukrotnie mniej niż z gazu ziemnego. Nawet wysoka sprawność i „sterowność” kotłów gazowych w stosunku do węglowych nie jest w stanie przekonać Polaków do tych pierwszych. Dodatkowym atutem przemawiającym za rozwojem ogrzewnictwa indywidualnego opartego na węglu kamiennym jest oświadczenie Ministerstwa Środowiska, iż „nieprawdą jest, że w 2020 roku przewidziane jest wyprowadzenie węgla z sektora bytowo – komunalnego. Nie zakazujemy spalania węgla; chcemy tylko żeby było to robione w cywilizowany sposób”.[1]

Niestety prawdą jest, że w przydomowych kotłowniach stosuje się kotły i metody pamiętające początki ubiegłego stulecia. Spala się byle co, byle jak i w byle czym, co naocznie widać na wielu polskich osiedlach, gdzie ciężki, śmierdzący dym snuje się między domami.  

Obecnie wśród najpopularniejszych i najchętniej kupowanych kotłów opalanych węglem wyróżnić należy dwie konstrukcje, kotły z górnym spalaniem i kotły ze spalanym dolnym.

Kotły górnego spalania                                                       

Piec co górnego spalania jest najstarszym i najczęściej spotykanym kotłem na polskim rynku. Produkowany od kilkudziesięciu lat ma wciąż swoich zwolenników z powodu prostej konstrukcji i stosunkowo niskiej ceny. Nadaje się do spalania każdego rodzaju paliwa stałego co jest jego niewątpliwą zaletą. Jednak największą efektywność uzyskuje się przy spalaniu węgla lub koksu.

Tradycyjnie kotły te rozpalane są na ruszcie, a po uzyskaniu wystarczającej warstwy żaru zasypywane warstwą węgla. Powietrze doprowadzone jest od dołu. Żar stopniowo rozchodzi się obejmując cały ładunek węgla  powodując spalanie w całej objętości. Paliwo spala się szybko a spaliny opuszczające kocioł osiągają wysoką temperaturę, przez co możliwość regulacji mocy jest ograniczona. Taka metoda palenia w kotle jest mało efektywna. Przypomina bardziej pracę pomocnika maszynisty parowozu (ciężka praca, dużo dymu i sprawność na poziomie 30%) i wraz z parowozami powinna odejść do lamusa.

  Bardziej efektywną metodą spalania w tym typie kotła jest rozpalanie od góry, czyli najpierw zasypujemy węglem komorę paleniskową, a następnie rozpalamy na górze warstwę drewna. Paliwo spala się warstwowo, nie następuje od razu zapłon całego załadowanego węgla. Węgiel spala się stopniowo, długo i stabilnie wypalając się w kierunku rusztu. W ten sposób produkty termicznego rozkładu węgla wypalają się w komorze spalania, kocioł osiąga dwukrotnie wyższą sprawność, a spaliny wyprowadzane na zewnątrz są mniej toksyczne. Jest to więc metoda, która pozwala na zdecydowanie bardziej efektywne prowadzenie nawet starych, ale sprawnych jeszcze wszystkożernych śmieciuchów. Dużą niedogodnością użytkowania kotłów górnego spalania (metodą rozpalania od góry) jest cykliczność palenia. Raz rozpalony kocioł musi wypalić się do końca. Ponowny cykl rozpoczynamy od początku; załadunek węgla, rozpalanie na górze warstwy drewna itd.…

Kotły dolnego spalania        

           Piec co dolnego spalania jest rozwiązaniem zdecydowanie wygodniejszym niż kocioł górnego spalania (metodą rozpalania od góry). W kotłach dolnego spalania znika cykliczność rozpaleń, a węgiel w kotle można uzupełniać w dowolnej chwili. Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania (w zależności od konstrukcji).

Grubość warstwy żaru i moc cieplna utrzymywana jest w tym kotle automatyczne co przekłada się na wyższą jego sprawność. Spaliny opuszczające kocioł mają niższą temperaturę i są mniej toksyczne.

Nie można jednak powiedzieć, że kocioł ten jest idealny. Przy nieumiejętnej obsłudze, kocioł dolnego spalania może również kopcić jak stary parowóz i osiągać sprawność starego śmieciucha. Mało tego: moc kotła dolnego spalania musi być dokładnie dobrana do potrzeb budynku. W przeciwnym razie będzie on pracował mało efektywnie.

Kotły dolnego spalania mogą osiągać nawet 80% sprawności (przy paleniu węglem). Wymagają jednak lepszego paliwa niż kotły górnego spalania. Najlepiej pracują na węgiel typu 31 lub 32 niskospiekający. Nie nadaje się tu węgiel szlakujący lub kamienisty. Podstawą wygodnej eksploatacji kotła dolnego spalania jest mechaniczny ruszt. Dzięki niemu można usunąć popiół z paleniska bez wygaszania kotła.

 

Oczywiście poza ww. omówionymi kotłami coraz popularniejszymi i najlepszym jeśli chodzi o sprawność i ekologię są kotły retortowe. Kotły z automatycznym podawaniem paliwa są znacznie droższe w zakupie, czy taka inwestycja może być opłacalna ? O tym napiszemy w kolejnym artykule.[1] http://wyborcza.biz/biznes/1,100969,14993647,MS__nie_ma_planow_zakazu_spalania_wegla_w_gospodarstwach.html

o Autorze

Izabela Koń doradca techniczny w firmie Rakoczy Stal.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader