Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Kiedy najtaniej wynająć mieszkanie?

Kiedy najtaniej wynająć mieszkanie?

autor: grenoble | artykuł do pobrania

zamieszczono: 09.10.2014 10:59, przeczytano razy: 474, słów: 539


Z roku na rok odsetek ludzi, którzy wynajmują mieszkanie jest coraz większy. Warunki wynajmu w porównaniu do bardziej rozwiniętych krajów wciąż są jednak trudne. Kiedy jest najlepsza pora, aby szukać mieszkania?


Kiedy jest dobry moment na wynajęcie mieszkania?

Z roku na rok odsetek ludzi, którzy wynajmują mieszkanie jest coraz większy. Warunki wynajmu w porównaniu do bardziej rozwiniętych krajów wciąż są jednak trudne. Kiedy jest najlepsza pora, aby szukać mieszkania?

Największą grupą, która wynajmuje mieszkania w Polsce jest społeczność studentów. Dlatego też, gdy zbliża się koniec wakacji i największa liczba studentów szuka miejsca do zamieszkania, ceny wynajmu idą w górę. Miesiące sierpień i wrzesień to najgorszy moment na podpisanie umowy najmu z ekonomicznego punktu widzenia.

Właściciele mieszkań doskonale zdają sobie sprawę z korzystnej koniunktury w okresie sierpień-wrzesień i podwyższają czynsz. Nie wszystkich stać na płacenie wymaganych kwot, więc muszą odmówić i szukać dalej, co powoduje dodatkowe zwiększanie popytu na mieszkania. Akurat jeżeli chodzi o ten czynnik, to ma się tym zająć nowo powstały Fundusz Mieszkań na Wynajem, który ma oferować mieszkania z czynszem niższym o kilkanaście procent przez cały rok.

Dodatkowymi czynnikami, które powodują okresowe podnoszenie czynszu są coroczne migracje ludzi związane z pracami sezonowymi. Ludzie często zmieniają mieszkania po zimie. Jest to pora roku, podczas której działa zwyczajny ludzki instynkt przetrwania, który powoduje, że podczas zimy nie szukamy nowego mieszkania, a raczej staramy się przetrwać mrozy w tym, które już mamy. Gdy temperatura wzrasta, rośnie chęć zmiany otoczenia.

Ceny w zależności od kwartału:

I kwartał: Razem, z nim można zaobserwować ożywienie rynku mieszkań. Ceny są nieco wyższe w porównaniu do kwartały IV, lecz wówczas jest znacznie większy wybór. Na zwiększenie podaży wpływ mają chęć polepszenia warunków, znalezienie mieszkania w lepszej lokalizacji, która okazała się niekorzystna, a także cena. Studenci, którzy wcześniej chcieli znaleźć coś za wszelką cenę, teraz szukają czegoś na spokojnie, z większym rozeznaniem. To bardzo dobry moment na zmianę wynajmowanego mieszkania.

II kwartał: W tym okresie następuje powolny wzrost cen. Mniej więcej w połowie drugiego kwartału liczba dostępnych mieszkań jest największa w całym roku, gdyż zaczynają się wakacje i większość studentów rezygnuje z wynajmowanego lokum, by szukać nowego po powrocie, a niektórzy kończą studia i wracają w rodzinne strony.

III kwartał: W tym okresie rynek osiąga moment kulminacyjny. Podaż jest bardzo duża, ale i popyt jest największy, co powoduje najwyższe ceny w ciągu całego roku. Jeśli mieszkanie jest w atrakcyjnej cenie lub okolicy, to jest dostępne bardzo krótko, więc trzeba nieustannie przeszukiwać internet, by się nie spóźnić.

IV kwartał: To moment, w którym można najtaniej wynająć mieszkanie. Spowodowane jest to głównie tym, że popyt ze strony studentów maleje niemal do zera, ponieważ każdy musiał znaleźć już sobie lokum. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zdecydowana większość mieszkań dostępnych w tym okresie to te, które wcześniej nie znalazły najemców, a więc prawdopodobnie standard jest w nich bardzo niski, lub są położone w nieatrakcyjnych okolicach.

o Autorze

Bartek Fendrowski - specjalista od na rynku mieszkań na wynajem w biurze nieruchomości.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader