Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Jak wybrać wpusty podłogowe do zakładu

Jak wybrać wpusty podłogowe do zakładu

autor: kratki | artykuł do pobrania

zamieszczono: 15.08.2014 13:41, przeczytano razy: 438, słów: 449


Każdy zakład przemysłowy powinien posiadać sprawnie działający system odwodnienia. Bardzo ważnym elementem takiego systemu są wpusty podłogowe. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób wybierać poszczególne elementy systemu, aby całość działała sprawnie i bez zarzutu.


W pierwszej kolejności należy przybliżyć nieco specyfikę produktu jakim są wpusty. Musimy zwrócić uwagę w głównej mierze na funkcję wpustów. Elementy te odgrywają szalenie ważną rolę w całym systemie. Wpusty mają za zadanie zbierać wodę oraz części stałe z powierzchni i następnie odprowadzać je do kanalizacji. Jak łatwo się domyślić wadliwie działające wpusty rzutują na funkcjonowanie całego systemu.

Skoro już wiemy jaką rolę odgrywają wpusty to teraz należy przyjrzeć się kryteriom wyboru tych właśnie elementów. Każdy zakład przemysłowy jest w pewnym sensie specyficzny. I każdy zakład potrzebuje także indywidualnie dostosowanego systemu odwodnienia. W tym miejscu pojawia się jednak pytanie w jaki sposób możemy dokonać tego niełatwego wyboru. Najpierw będziemy musieli określić kilka parametrów, które pomogą nam dobrać odpowiednie wpusty.

Po pierwsze musimy określić ilość wody jaka będzie odprowadzana przez dany wpust w jednostce czasu. Na tej podstawie będziemy w stanie dobrać właściwą średnicę odpływu oraz rozmiar części górnej wpustu. Kolejnym parametrem będzie ilość części stałych odprowadzanych przez wpust w jednostce czasu. Znając ten parametr będziemy w stanie dobrać odpowiednią wielkość kosza osadczego. Czy to już wszystkie parametry na jakie musimy zwrócić uwagę? Nie do końca. Projektując i wdrażając system odwodnienia zależy nam także na tym, aby całość była nie tylko funkcjonalna, ale także trwała. Żeby osiągnąć taki efekt musimy zwrócić szczególną uwagę na tzw. klasy obciążenia. Biorąc pod uwagę naciski na jakie będą narażone wpusty (ruch pieszy, samochodowy) będzie nam łatwiej dobrać elementy, które oprą się działającym na nie siłom. Dzięki temu kupione wpusty będą służyć nam niezawodnie przez długie lata.

Dokonując wyboru wpustów powinniśmy zwrócić uwagę także na czynniki takie jak łatwość montażu oraz czyszczenia. Założenie systemu odwodnienia wiąże się ze sporymi kosztami. Z pewnością nie warto ich potęgować kupując trudne w montażu elementy. To samo dotyczy konserwacji i okresowego czyszczenia wpustów. Prosta konstrukcja zapewni nam łatwy dostęp i tym samym zredukuje czas i koszty związane z czyszczeniem poszczególnych elementów.

Wpusty podłogowe, czyli popularne kratki ściekowe, to szalenie ważne elementy systemu odwodnienia. Wybierając je warto w pierwszej kolejności zastanowić się czego dokładnie potrzebujemy i jakie wymagania owe elementy muszą spełniać. Dzięki temu unikniemy późniejszych rozczarowań i dodatkowych kosztów.

 

o Autorze

Paweł Gibek - specjalista w zakresie tematu odwodnienia liniowepowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader