Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Jak wybrać idealne kratki ściekowe

Jak wybrać idealne kratki ściekowe

autor: stalowy | artykuł do pobrania

zamieszczono: 09.09.2014 20:19, przeczytano razy: 347, słów: 430


Funkcjonowanie każdego zakładu zależy zazwyczaj od wielu elementów. Z pozoru nieistotne odgrywają jednak kluczową rolę. Do takich elementów należą kratki ściekowe. W jaki sposób dokonać ich wyboru, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie całego systemu odwodnienia? Sprawdźmy.


Kratki ściekowe to inaczej wpusty podłogowe. Każdy z nas zapewne miał okazję zetknąć się z nimi. Jaka jest ich rola w systemie odwodnienia? Są one dosyć newralgicznym elementem ponieważ odpowiadają za zbieranie wody oraz części stałych z powierzchni podłogi i odprowadzanie ich do kanalizacji. Widzimy zatem, że są one swego rodzaju łącznikiem. Wadliwy dobór wpustów może skutkować nieprawidłowym działaniem całego systemu. Nawet jeśli inne elementy są dobrane bez zarzutu. Wpusty tworzą tzw. wąskie gardło, które decyduje o sprawności działania całego systemu odwodnienia.

Skoro wiemy już jak ważna jest rola kratek ściekowych to teraz warto zastanowić się nad kryteriami ich wyboru. Czy powinniśmy poznać jakieś parametry, według których będziemy wybierać? Jest kilka elementów, które będą decydowały o rodzaju wpustów. W pierwszej kolejności powinniśmy określić ilość wody jaka będzie odprowadzana przez wpust. Na tej podstawie będziemy w stanie wybrać odpowiednią średnicę odpływu a także rozmiar części górnej. Kolejnym parametrem, który powinniśmy poznać jest ilość części stałych jaka będzie odprowadzana przez wpust. Znając ten parametr bez trudu określimy wielkość kosza osadczego. Na końcu musimy także sprawdzić jakie siły będą oddziaływały na kratki ściekowe w naszym zakładzie. Projektując system odwodnienia chcemy przecież, aby służył on niezawodnie przez długie lata. Musimy zatem określić wartość obciążenia i wg tego kryterium dobrać odpowiedni rodzaj wpustu.

Powyżej przedstawiliśmy trzy główne elementy (parametry), które decydują o wyborze kratek ściekowych. To jednak nie koniec. Warto także zadbać o kilka, z pozoru nieistotnych, a jednak odgrywających ważną rolę, kwestii. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na łatwość montażu a także prostotę konstrukcji wpustów. Dlaczego? Ponieważ z tytułu instalacji całego systemu i jego okresowej konserwacji także będziemy ponosić pewne koszty. Warto zatem, aby były one jak najniższe. Skomplikowana budowa może spowodować pewne trudności podczas wymienionych wyżej prac i tym samym narazić nas na dodatkowe wydatki.

Reasumując należy zauważyć, że kratki ściekowe są szalenie istotnym elementem całego systemu odwodnienia. Ich właściwy dobór jest warunkiem koniecznym prawidłowego funkcjonowania całego systemu. Nie należy zatem zbytnio spieszyć się z wyborem i całą sprawę dokładnie przemyśleć. Tylko po to, aby później nie żałować podjętej decyzji.

o Autorze

Paweł Gibek - opisuję profesjonalne odwodnienia liniowe do zastosowań w przemyślepowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader