Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Dachówka - jaką wybrać?

Dachówka - jaką wybrać?

autor: Sebastian1234 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 04.09.2014 15:26, przeczytano razy: 381, słów: 566


Dach pełni funkcję ochronną i ozdobną zarazem. Położenie dachu to wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pytanie jakie warto postawić dzisiaj, to czy warto nadal płacić znacznie więcej za dachówkę ceramiczną, jeśli możemy mieć dach z dachówki cementowej?


Dachówka z betonu, ale jak to?

Wielu ludzi mogłoby oburzyć się na fakt, że na swoim dachu mieliby położyć beton, bo przecież beton to powinien leżeć na ziemi, że to ciężkie, kruszy się, niszczy i jeszcze mchem porasta. I takich ludzi można jeszcze znaleść na tej planecie, natomiast jeżeli ktoś nie jest skłonny wierzyć w każdy mit który usłyszy, będzie chciał sprawdzić parametry obu dachówek. Czas obalić kilka mitów.

"Cementowa dachówka zaraz się rozwali!"

Istnieje obiegowe przekonanie, że dachówka cementowa jest gorsza od ceramicznej, dlatego że się niszczy, po x latach kruszy się, a nasz dach wygląda jak po przejściu apokalipsy. W ostatnich kilkunastu latach, dachówki cementowe zmieniły się znacznie bardziej niż ceramiczne przez wieki. Technologia już dawno wyrównała przewagę dachówek ceramicznych(choć te wiekowe dachówki betonowe nadal sprawują się bardzo dobrze na wielu dachach). Co do trwałości dachówki betonowej, to jest ona liczona w dekadach, czy jest ona lepsza niż ceramicznych? Na pewno nie gorsza, ale o tym dokładnie przekonają się dopiero nasi wnukowie. Co to znaczy? Obojętnie czy położymy pokrycie dachowe cementowe czy ceramiczne to przetrwa ono kilkadziesiąt lat. Obecnie producenci dachówek dają gwarancję na conajmniej 30 lat, choć przetrwa ono 100 lat i więcej.

"Beton na dachu? Przecież to się zawali!"

Ludzie błędnie myślą, że dachówka betonowa jest jakoś szczególnie ciężka. Faktem jest jednak, że "cementówka" to waga pół-średnia i jest lżejsza od słynnej dachówki ceramicznej! Średnia waga dachówki betonowej to około 43 kg na metr kwadratowy. A ile waży ceramiczna? Zależnie od formatu: duży format 36 do 38 kg/m2, mniejsze 42-50 kg/m2, a najpopularniejsza karpiówka waży około 70 kilogramów na metr kwadratowy.

Porost mchu i zabrudzenia.

Prawda jest taka, że nasz dach porośnie mchem przy sprzyjających do tego warunkach niezależnie czy mamy dachówkę cementową, ceramiczną czy nawet blachodachówkę. Im gładsza powłoka tym mniejsze prawdopodobieństwo porostu i zabrudzeń, natomiast jeżeli nasz dach jest koło lasu, narażony na wilgoć, stoi w cieniu itp. to tak czy siak od czyszczenia dachu nie uciekniemy(należy zaznaczyć, że nie wszystkim mech przeszkadza). Ceramika jest gładszym materiałem niż beton, natomiast dachówka cementowa malowana jest specjalnymi powłokami, które zapewniają jej nie gorszą gładkość niż dachówce ceramicznej.

Przejdźmy do meritum

Nie można zaprzeczyć pewnej przewagi dachówki ceramicznej. Jest ona niczym mercedes wsród samochodów, klasa wyższa. Bardzo wytrzymała, zawsze pewna, nie wypłowieje, nie zniszczy się z biegiem czasu. Jeżeli mamy duży budżet, nie martwią nas pieniądze, budujemy willę z basenem i generalnie chcemy budować z materiałów jak najlepszych, to nasz dach pokryjemy najlepszą ceramiką. Nawet nie będziemy czytać takich artykułów. Jeśli jednak patrzymy na co wydajemy pieniądzę, to warto zauważyć, że obecna dachówka cementowa nie odstaje jakością od tej ceramicznej. Warto zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy wydawać pieniądzę na wątpliwą przewagę dachówki ceramicznej. Zamiast tego, możemy kupić sobie np. lepsze ogrzewanie albo elementy wykończenia, coś co rzeczywiście zrobi nam różnicę w codziennym życiu.

o Autorze

Sebastian Sznurek - przedstawiciel handlowy w hurtowni budowlanejpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader