Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Technika » Budownictwo » Charakterystyka czyszczenia strumieniowo-ściernego

Charakterystyka czyszczenia strumieniowo-ściernego

autor: damko | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.08.2014 10:58, przeczytano razy: 392, słów: 375


Metod oczyszczania powierzchni jest naprawdę dużo,  w tym artykule chciałbym przyjrzeć się nieco bliżej metodzie strumieniowo-ściernej, czyli tak zwanemu piaskowaniu.


Piaskowanie to nic innego jak proces technologiczny, który polega na oczyszczaniu konkretnej powierzchni za pomocą ścierniwa, które jest natryskiwane z dużą siłą w strumieniu sprężonego powietrza lub ewentualnie cieczy. Można również wspomnieć, że metoda ta mimo tego, że jest obecnie bardzo rozpowszechniona, to swoje korzenie ma już w  wieku dziewiętnastym. Opatentowana została już w roku 1870 przez Benjamina Tilghama.

Głównymi parametrami branymi pod uwagę w czyszczeniu strumieniowo-ściernym są: ciśnienie substancji, która jest nośnikiem ścierniwa, odległość urządzenia od oczyszczanej powierzchni i  jego szybkość posuwowa. Ostatnim z ważnych parametrów są właściwości samego ścierniwa, czyli jego twardość, kształt ziaren oraz ich wielkość.

Jeśli chodzi o twardość ścierniwa to trzeba tu koniecznie zaznaczyć, że jest to jedna z najważniejszych cech, która określa jego przydatność podczas procesu piaskowania. Pierwszą skalą określającą twardość różnych substancji opracował już na początku XIX wieku Fryderyk Mohns (w roku 1812). Jego skala składa się z dziesięciu stopni, a do każdego z nich przyporządkowany jest minerał wzorcowy: 1 - talk, 2 – gips, 3 – kalcyt, 4 – fluoryt, 5 – apatyt, 6 – ortoklaz, 7- kwarc, 8 – topaz, 9 – korund, 10 –diament. W roku 1933 powstała kolejna skala (Ridgweya), to jednak była ona tak naprawdę jedynie rozszerzoną skalą Mohnsa.    

Kolejnym ważnym elementem w obróbce strumieniowo-ściernej jest kształt ziaren. Rozróżnia się między innymi ścierniwa o ziarnach iglastych, słupkowatych, mieczykowatych, blaszkowatych, płytkowatych oraz izometrycznych. Jeśli chodzi o wymiary ścierniwa, to rozróżnić można tutaj ziarna, proszki oraz mikroproszki.   

Ostatnim z parametrów, który bierze się pod uwagę  w czyszczeniu strumieniowo ściernym jest pochodzenie ziaren ścierniwa. Wykorzystuje się tu nie tylko substancje syntetyczne, ale także z powodzeniem stosowane są minerały występujące naturalnie w przyrodzie, takie jak piasek kwarcowy, krzemień, pumeks, granat, korund, czy dolomit. Materiałami syntetycznymi używanymi do piaskowania są mikrokulki szklane, węglik krzemu, czy też żużel pomiedziowy.

Podsumowując krótko, piaskowanie to skuteczna metoda oczyszczania różnych powierzchni. Najbardziej istotnym elementem tej techniki jest zastosowanie odpowiednich ziaren ściernych. Najlepsze są ścierniwa cechujące się znaczną twardością, dużą gęstością, kształtem izometrycznym oraz dużą liczbą ostrych krawędzi.  

o Autorze

Damian Kowalski, artykuł powstał przy pomocy www.gravit-renowacja.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader