Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Styl-zycia » Zasady poruszania się rowerem po ulicach

Zasady poruszania się rowerem po ulicach

autor: andrzej_s | artykuł do pobrania

zamieszczono: 12.02.2014 4:32, przeczytano razy: 668, słów: 412


Z dróg publicznych korzystają różni uczestnicy ruchu. Aby panował porządek i bezpieczeństwo wszyscy muszą przestrzegać określonych zasad i dotyczy to również rowerzystów.


Jeśli więc w danym miejscu nie jest wytyczona droga rowerowa znaczy to, że rowerzyści mogą jechać po jezdni i mają stosować się do zasad ruchu. Każdy rowerzysta powinien jechać pewnie i przewidywalnie. W praktyce kierowcy często muszą stykać się z dużą uciążliwością jaką są rowerzyści, którzy przed skrzyżowaniem nie zajmują konkretnego pasa ruchu, nie sygnalizują zamiaru skrętu i tak naprawdę nie wiadomo, co zrobi rowerzysta.

Poruszając się po polskich drogach rowerzysta powinien wiedzieć, że nie warto jechać blisko krawężnika. To właśnie tam jest najwięcej nierówności, często pojawiają się też studzienki. W takich warunkach łatwo stracić równowagę, co może być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu. Bardzo ważne jest także sygnalizowanie manewrów. Tutaj sprawa jest bardzo prosta: gdy chcemy skręcić w prawo wyciągamy prawą rękę, gdy chcemy skręcić w lewo - lewą. Sygnalizację należy wykonywać także przed zmianą pasa ruchu. Osoby prowadzące rowery powinny dla własnego bezpieczeństwa pamiętać o tym, by nie wyprzedzać ani nie omijać aut od strony z której włączony jest kierunkowskaz, gdyż kierowca takiego auta może nie widzieć osoby na rowerze.

Rowerzyści w Polsce muszą także pamiętać, że grozi im mandat za jeżdżenie po chodniku oraz za przejeżdżanie rowerem przejść dla pieszych. Korzystanie przez rowery z chodnika jest dozwolone tylko wtedy, gdy pod opieką rowerzysty znajduje się osoba do lat 10 oraz gdy dozwolona prędkość na drodze jest większa jak 50km/h, a chodnik ma co najmniej 2 metry szerokości. Kierujący rowerem, który porusza się po chodniku powinien jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Jego obowiązkiem jest także ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

W świetle obowiązujących obecnie przepisów rowerzyści mogą jechać środkiem pasa ruchu przez skrzyżowanie w sytuacji, gdy z tego pasa można odjechać przynajmniej w dwóch kierunkach. Przepis ten został stworzony po to, aby zredukować wymuszanie pierwszeństwa na rowerzystach. Obecnie kierujący rowerem może wyprzedzać z prawej strony pojazdy wolno poruszające się, inne niż rower.

Jak widać poruszanie się rowerami po drogach miejskich nie jest specjalnie skomplikowane, ważne jest jednak przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad. Poruszając się po drogach musimy pamiętać, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu.

o Autorze

Andrzej Szymański - polecam internetowy sklep rowerowypowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader