Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Styl-zycia » Rzucić papierosy dla fajki

Rzucić papierosy dla fajki

autor: seoskryba_pl | artykuł do pobrania

zamieszczono: 29.10.2013 18:53, przeczytano razy: 500, słów: 523


Palenie tytoniu ma w naszej cywilizacji znaczenie wręcz kultowe. W slangu młodzieżowym słowo papieros jest stosowane zamiennie ze słowem fajka. A czy w rzeczywistości różnica jest również niezauważalna? W praktyce okazuje się, że fajkę od papierosa dzieli prawdziwa przepaść.


W chwili obecnej palenie papierosów jest wręcz tępione i nie ma czemu się dziwić. Chyba nikt nie może podważyć faktu, że tytoń szkodzi zdrowiu. Odpowiednie informacje na ten temat znajdują się przecież również na opakowaniach papierosów. Wszystko dookoła mówi nam, że palenie jest szkodliwe. Dlatego też wiele osób postanowiło zerwać z nałogiem palenia papierosów. Ale czy oznacza to definitywny rozwój z tytoniem. Absolutnie nie.

Sporo osób, które doszły do wniosku, że czas najwyższy przestać palić papierosy znajduje ukojenie w fajce. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w zasadzie nie można mówić o żadnym rzuceniu. Jeśli osoba przestała palic tytoń zawarty w papierosach a zaczęła palić tytoń w fajce to przecież jest to w dalszym ciągu to samo palenie. W praktyce okazuje się, że tezę tę można w łatwy sposób obalić. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że tytoń, jaki kupujemy do fajki, jest „zdrowszy” a raczej mniej szkodliwy niż tytoń papierosowy. A to przede wszystkim dlatego, że nie jest w tak dużym stopniu przetworzony. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że tytoń fajkowy jest bardziej szlachetny. A z pewnością bardziej szlachetne i dostojne jest samo palenie fajki. Jest to nie tyle zaspokajanie głodu nikotynowego co raczej rozkoszowanie się smakiem i zapachem. Jeżeli odwiedzimy dobry sklep oferujący fajki i przede wszystkim tytoń, to zdamy sobie sprawę jak wielkie bogactwo panuje w tej dziedzinie. Pojęcie „smakosz” w przypadku palenia fajki przestanie być dla nas abstrakcją. W chwili obecnej producenci oferują tak wiele nut smakowych i zapachowych, że naprawdę, niczym wytrawny znawca wina, możemy smakować jeden gatunek po drugim rozkoszując się nim.

Ale przecież nie sam tytoń jest najważniejszy a także fajki. I w tej kategorii panuje ogromne zróżnicowanie. Oryginalne, dobrej jakości fajki wykonywane są z naturalnego drewna. I w zależności od wykonania również mogą nadawać pewnej nuty wypalanemu tytoniowi. Dla osób, które nigdy nie paliły fajki może się to wydać co najmniej dziwne jednak prawda jest taka, że palenie fajki uzależnia. Ale jeszcze bardziej uzależnia odkrywanie nowych smaków, zdobywanie coraz to nowych akcesoriów czy też samych fajek. Tak jak wspominaliśmy na samym początku tego artykułu – palenie fajki to nie jest tylko zwykłe zabicie głodu nikotynowego. To w dużej mierze pasja żeby nie powiedzieć miłość.

Pozostaje jednak do rozważenia jeszcze aspekt zdrowotny. W dalszym ciągu przecież palimy tytoń, który bądź co bądź jest szkodliwy. Jak wykazały jednak badania osoby, które palą fajkę dużo rzadziej chorują na nowotwory i choroby serca niż ludzie palący tradycyjne papierosy. Oczywiście nikt nigdy publicznie nie potwierdził, że palenie fajki jest zdrowsze od palenia tytoniu. Ale może przynajmniej jest mniej szkodliwe? Tego wykluczyć się nie da i co więcej jest to bardzo prawdopodobne. Może warto zatem, nie mogąc zerwać z nałogiem, przerzucić się na łagodniejsza formę tytoniu w postaci aromatycznej fajki.

o Autorze

Paweł Gibek Człowiek komentujący codzienność a także miłośnik tradycyjnej fajki i dobrego, aromatycznego tytoniu...powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader