Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Styl-zycia » Moda » Ciucholandy – kto w nich kupuje?

Ciucholandy – kto w nich kupuje?

autor: krzysztof.karmasz | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.09.2014 10:12, przeczytano razy: 369, słów: 619


Ciucholand, lub inaczej lumpeks jest sklepem z używaną odzieżą. Ubrania są tam eksponowane w dużych koszach lub na wieszakach. Ceny za ciuchy używane nie są duże, często nie przekraczają 10 zł.


Większość ludzi wstydzi się korzystania z usług tego typu sklepów, jednak lumpeksy nie narzekają na brak klientów i możemy zauważyć, że jest ich coraz więcej, pojawiają się na ulicach równie często jak sklepy innego typu. Tak więc kto w nich kupuje?

Fenomen lumpeksów

Dużą popularność lumpeksy zyskały w momencie, kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej. Otworzyły się wtedy granice państw członkowskich, co umożliwiło swobodny przepływ towarów różnego typu. Używane ubrania również stały się towarem importowanym do naszego kraju i zyskały dużą popularność. Kupujący wręcz biją się o ubrania w idealnym stanie, są zrobić dla ich posiadania wiele.

Kto kupuje w szmateksach?

W dzień dostawy do sklepu z zachodnią, używaną odzieżą możemy spotkać ogromne kolejki zainteresowanych. Z biegiem czasu do lamusa odchodzi stwierdzenie, ze ciucholandy są przeznaczone tylko i wyłącznie dla ludzi biednych.

W kolejkach do szmateksu możemy spotkać zarówno osoby biedniejsze, jak i o wysokim statusie materialnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Lumpeks to wstyd?

Niestety, zakupy w lumpeksach wciąż są krytykowane. Zupełnie nie potrzebnie, to są sklepy jak każde inne. Zaopatrują się w nich nawet gwiazdy polskiego show-biznesu. Kupując ubrania markowych firm nie znikają z okładek tabloidów, a przy tym nie pozbywają się dużej ilości gotówki.

Krytyka spowodowana jest przeszłością. Dawniej do lumpeksów chodzili zaopatrywać się tylko ludzie naprawdę biedni, odliczający każdy grosz w miesiącu. Z biegiem czasu wszystko się powoli zmienia. Ludzie coraz chętniej zaglądają do second-hand'ów i w większości wychodzą bardzo zadowoleni i z dużą ilością ubrań

Szmateksowy biznes

Kolejną grupą korzystającą z second-hand'ów są ludzie handlujący ubraniami. Często są to złożone z kilkudziesięciu osób firmy, które wysyłają swoich pracowników do sklepów z używaną odzieżą na „łowy”. Ludzie ci mają za zadanie znaleźć jak najlepsze ubrania. Co znaczy najlepsze? W dobrym stanie technicznym i z metką jednej z topowych firm odzieżowych. Następnie ubrania są segregowane i sprzedawane w dużo wyższych cenach za pośrednictwem Internetu bądź w innych ciucholandach.

Biznes ubraniowy kwitnie w najlepsze. Dzięki takiemu rozwiązaniu ubrania dostępne są wszędzie i dla każdego. Bluzka dostępna w sklepie na podlasiu, łatwym sposobem może pojawić się na wieszaku sklepu w Warszawie, Krakowie, czy innym większym mieście.

Główni klienci lumpeksów – kobiety

Większość klientów second-hand'ów stanowią kobiety. Najczęściej wybierają modne ubrania, które później eksponują na chodnikach miast, w swoim miejscu pracy, czy na imprezie. Mężczyzn tam trudno spotkać, ponieważ oni wolą zakupy w bardziej renomowanych sklepach lub anonimowo – przez Internet.

Często pomiędzy klientkami wywiązują się regularne bitwy o ubrania. To jest niestety stały element zakupów w takich sklepach. Po znalezieniu poszukiwanego towaru często dochodzi do potyczek słownych, a nawet rękoczynów, co bywa niebezpieczne. Mimo niebezpieczeństw „lumping” nadal jest traktowany jako doskonała rozrywka i sposób na poprawienie samopoczucia. Pozytywnym aspektem jest niska cena ubrań. Wydajemy mało na ubrania dobrej jakości, a co za tym idzie jesteśmy szczęśliwi.

A więc, kto kupuje w second-hand'ach?

Wszyscy. Osoby młode, w starszym i średnim wieku, dobrze usytuowane finansowo, biedne. Każdy wchodzi do lumpeksu, aby znaleźć coś dla siebie i znajduje, bo tam jest wszystko. Jednak nie wiele osób się przyznaje do kupowania ubrań w takich miejscach. Ciągle są one objęte swego rodzaju fatum.

o Autorze

Krzysztof Karmasz - import angielskiej odzieży używanej.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader