Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Styl-zycia » Czy można poradzić sobie po zdradzie?

Czy można poradzić sobie po zdradzie?

autor: psychologia | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.03.2014 22:05, przeczytano razy: 483, słów: 517


Większość par upiera się, że temat zdrady ich nie dotyczy, że są sobie wierni i zawsze będą. Jednocześnie szereg badań wskazuje, że zdrada jest równie powszechnym, co niezmiernie bolesnym zjawiskiem.


W związkach, które uzgodniły, że partnerzy będą sobie wierni, zdrada dotyka samego fundamentu relacji. Daje początek bardzo silnym emocjom, których próby uspokojenia prowadzą jedynie do bezkonkluzyjnych trudnych rozmów i dalszych konfliktów.

Dla części osób najbardziej bolesna jest wiadomość, że zostali zdradzeni fizycznie. Z drugiej strony wiele innych podkreśla, że właściwie dużo bardziej bolesny jest psychologiczny wymiar tego zdarzenia – świadomość, że partner dzielił bliskość, intymność i czułość z kimś obcym. Stereotypem jest przekonanie, że te różnice w postrzeganiu zależą od płci.

Czy to koniec?
Często wiadomość o zdradzie jest impulsem do zastanawiania i rozpamiętywania nie tylko tej krzywdy ale również wszystkiego innego, co przez lata nie udawało się w związku. Z tej perspektywy zdrada może być szansą. Jeśli uda się pokonać ten kryzys, właściwie równolegle załatwione zostaną inne, trudne a dotąd nieporuszane trudności. Ale oczywiście jest to scenariusz optymistyczny. W rzeczywistości większość związków rozpada się po zdradzie, nawet jeśli nie bezpośrednio po tym zdarzeniu to niedalekiej przyszłości.

Sama chęć do walki o związek to nie wszystko by go powstrzymać przed rozpadem. Trzeba też mieć wiedzę lub intuicję jak to mądrze zrealizować.

Na pewno najważniejsze jest nieunikanie prawdy i omówienie uczuć obu stron. Złość, żal, lęk czy wręcz nienawiść są oczywistymi elementami tej sytuacji. Zaprzeczanie na pewno tu nie pomaga.

Mądre byłoby także podjęcie próby zrozumienia, co tak naprawdę doprowadziło do zdrady (wbrew pozorom to nigdy nie jest nagły i bezpodstawny krok). Przyczyn może być wiele i dobrze jest nie ograniczać się w ich poszukiwaniach.

Następnym krokiem - jeśli w ogóle do niego dochodzi - jest odnalezienie konstruktywnych i nowych rozwiązań otwierających możliwość zmiany sytuacji. Najlepiej rokuje wspólne zaangażowanie obu stron relacji, jednak zrozumiałe jest to, że zdradzony partner lub partnerka oczekuje, że teraz to druga strona wykaże więcej wysiłku i woli.

Na pewno warto też aby obie strony zastanowiły się nad tym, jaki jest ich osobisty wymiar tej sytuacji: do jakich zmian w sobie ona ich skłania? Jak wpływa na ich poczucie własnej wartości? Jakie pytania chcą sobie teraz zadawać?

Nietrudno zgadnąć, że jeśli para zdecyduje się podjąć ten wysiłek w ratowanie swojej relacji to jej kształt diametralnie się zmieni. Często pozwala to dotrzeć do pokładów bliskości i zaufania, które wcześniej nie były możliwe.

Niestety często lub wręcz zwykle zdrady nie przynoszą tak pozytywnych zmian. Zamiast nich powodują wycofanie, nierzadko załamanie emocjonalne obojga partnerów. Bardzo przykry jest fakt, że bycie ofiarą zdrady wpływa w znamienny sposób na zdolność zaufania i zaangażowania w kolejną relację (jeśli poprzednia się rozpadnie).

 

Materiał opiera się na treściach dostępnych w internecie, m.in. na stronie o psychoterapii związków.

o Autorze

Ania Moe - zajmuje się pisaniem artykułów do prasy internetowej.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader