Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Styl-zycia » Czas przed telewizorem i monitorem

Czas przed telewizorem i monitorem

autor: ulgadlakregoslupa | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.01.2014 10:45, przeczytano razy: 482, słów: 519


Nasze społeczeństwo nie należy do najbardziej nastawionych na aktywność fizyczną narodów w Europie, a tym bardziej na świecie. Można oczywiście pochylić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.


Jednak dla naszego zdrowia, w szczególności dla naszych pleców, bezpośrednia przyczyna zjawiska socjologicznego ma mniej więcej takie znaczenie, jak zeszłoroczny śnieg. Trzeba się raczej zastanowić, w jaki sposób ograniczyć potencjalne nieprzyjemności spowodowane zbyt wieloma godzinami spędzonymi przez telewizorem i komputerem.

Telewizor

W przypadku oglądania telewizji mamy dość specyficzną sytuację, ponieważ jest to niemal całkowicie bierna sytuacja. Na sam początek dobrze byłoby zrezygnować z zajmowania znudzonych w tym czasie rąk. Mowa tutaj oczywiście o wykorzystywaniu ich w charakterze podajnika przekąsek do ust. Może i brzmi to zabawnie, ale w takim czasie przyjmujemy zupełnie zbędne kalorie i to zwykle w najgorszym z możliwych opakowań kulinarnych, jakim są słodkie i słone przekąski. Do zwalczenia tego problemu wystarczy trochę silnej i wolnej od nałogów woli.

Znacznie gorzej jest zwalczyć sam fakt bardzo kiepskiego siedzenia i siedzenia w niewłaściwym miejscu. Nowoczesne telewizory nie są już dzisiaj tak szkodliwe dla oczu, jak stare wynalazki kineskopowe, ale cały czas powodują poważne problemy dla oczu, jeśli usiądziemy za blisko nich. Ważne jest także to, jak będziemy siedzieć, ponieważ zła pozycja, nawet jeśli jest wygodna, będzie bardzo negatywnie oddziaływała na kręgi naszego kręgosłupa. Odczujemy to po raz pierwszy w momencie wstawania, a potem po kilku latach, kiedy ból już nie będzie nas opuszczał. Jeśli spędzamy dużo czasu przed telewizorem warto zainwestować w profesjonalny fotel telewizyjny, który nie tylko zapewni nam wygodę podczas siedzenia, ale dodatkowo umożliwi relaksujący masaż całego ciała.

Komputer

Sprawa z komputerem jest jednocześnie i bardziej poważna, i mniej poważna. Wszystko zależy od tego, z jakiej strony popatrzymy na nasze działanie, a właściwie jego relatywny brak. Gmatwamy trochę, ale fakty są takie, że przed komputerem siedzimy niemal nieruchomo, ale za to bardzo pracują nasze ręce. W efekcie tego stanu rzeczy powstaje sytuacja, w której niespodziewanie mocno obciążony jest nasz kręgosłup, a do tego nie do końca odpowiednio drożna jest cała masa żył w naszych nogach. Trzeba też koniecznie dodać, że wielkie zagrożenie pojawia się dla naszych dłoni, a dokładniej nadgarstków, gdyż pozycja trzymania myszki i pisania na klawiaturze jest wyjątkowo nieprawidłowa anatomicznie. W naturze bardzo rzadko mamy bowiem do czynienia z czynnościami wymagającymi ułożenia rąk w dokładnie taki sposób i to przez tak długi czas. Może się to wydawać trywialne, ale zespół cieśni nadgarstka jest tutaj czymś, co z całą pewnością może nam spędzić sen z oczu, jeśli się pojawi.

Przy komputerze trzeba oczywiście odpowiednio siedzieć, najlepiej na wygodnym i ergonomicznym krześle, a także mieć właściwie przygotowane stanowisko pracy, ale najważniejsza zasada to robienie przerw przynajmniej raz na godzinę, w czasie których zrobimy kurs po domu, kilka przysiadów i podskoków.

o Autorze

Bartosz Nowakpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader