Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Telewizja internetowa a wpływy do budżetu klubów sportowych

Telewizja internetowa a wpływy do budżetu klubów sportowych

autor: patryk_o | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.02.2014 13:35, przeczytano razy: 2013, słów: 498


Rywalizacja sportowa towarzyszy ludziom już od starożytnych czasów. Ludzie dbający o swą kondycję fizyczną, zawsze chcą udowodnić swą wyższość nad innymi osobami trenującymi daną dyscyplinę sportu. Dlatego w 776 r. p.n.e. odbyły się pierwsze udokumentowane igrzyska olimpijskie.


     Celem Igrzysk było wyłonienie najlepszego sportowca w danej dyscyplinie sportu. Od tamtego okresu cyklicznie, co cztery lata, odbywa się impreza sportowa o nazwie Igrzyska Olimpijskie. Jednakże pomiędzy tymi wydarzeniami sportowymi rozgrywane są lokalne zmagania zawodników.

      Od pierwszych Igrzysk Olimpijskich ilość dyscyplin sportowych wzrosła wielokrotnie. Powstało wiele dyscyplin indywidualnych oraz zespołowych. Badminton, krykiet, piłka nożna to tylko niektóre, nowopowstałe kategorie rozgrywek sportowych, które swoje zmagania toczą również na arenach krajowych. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością, drugie trochę mniejszą. Popularność sportów jest ściśle powiązana z ich medialnością oraz wpływami budżetowymi do kas klubowych. Obecnie w dobie komercjalizacji sportu, cel sportowców uległ diametralnej zmianie. Dziś najważniejszym ich celem są pieniądze wypłacane przez właścicieli klubów sportowych. Ci natomiast swoje zyski czerpią przede wszystkim z praw telewizyjnych oraz sponsorów danego klubu sportowego.

      Czasy XXI wieku wiążą się z informatyzacją społeczeństwa. Większość z nas, stara się wykorzystywać komputer do co raz większej ilości czynności. Dlatego możemy spotkać się ze zjawiskiem telewizji internetowej. Jest ona zazwyczaj darmowa i dostępna dla każdego. Wysyła użytkownikom sygnał telewizyjny z kodowanych kanałów dostępnych wyłącznie abonentom płatnych telewizji. Stream telewizyjny potrzebuje odpowiedniego hostingu, ponieważ przesyłanie generowanego obrazu wymaga odpowiedniej przepustowości łącza. Jednakże profesjonalny hosting nie jest darmowy, tylko wymaga odpowiednich nakładów finansowych. Osoby zajmujące się udostępnianiem darmowego sygnału bardzo często udostępniają opcję „Premium” swoich usług. Przeważnie wiąże się z polepszeniem emitowanego sygnału, który wpływa na jakość odbioru. Uiszczane opłaty przeznaczone są przede wszystkim na opłatę hostingu oraz zarobek właściciela strony internetowej.

      W tym miejscu pojawia się pytanie: czy korzystając z darmowych źródeł telewizyjnych na których emitowane są wydarzenia sportowe, wpływamy negatywnie na kondycję krajowych klubów sportowych? Odpowiedź może być tylko jedna – oczywiście, że tak! Jest to sytuacja, która powoduje, że kluby sportowe otrzymują mniejsze wynagrodzenie za prawa telewizyjne do meczów swojej drużyny, ze względu na niski poziom wykupionych abonamentów telewizyjnych.

      Doskonałym przykładem może być nasza rodzima liga – Ekstraklasa S.A. Jedynym dystrybutorem sygnału telewizyjnego jest platforma NC+. Posiada w swojej ofercie sportowy pakiet swoich kanałów. Jednakże nie należy on do najtańszych. Przeciętnego Kowalskiego po prostu na niego nie stać. Dlatego korzysta on z darmowych źródeł sygnału telewizyjnego opartych na hostingu streama, jednocześnie pozbawiając swój ulubiony zespół wpływów do budżetu z tytułu praw telewizyjnych. Dzięki temu, każdy kto się choć trochę interesuje naszą ligą doskonale wie jak niski jest jej poziom. Być może jest to spowodowane właśnie tym, że ludzie z Twego otoczenia korzystają z darmowej telewizji internetowej.

o Autorze

Patryk Ołdziejewski Specjalista ds. Marketingu www.safeserver.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader