Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Rocker w nartach – o co właściwie chodzi?

Rocker w nartach – o co właściwie chodzi?

autor: ski-park | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.01.2014 19:31, przeczytano razy: 650, słów: 349


W ciągu ostatnich trzech lat w miarę upływu czasu coraz częściej słychać w odniesieniu do nart określenie: Rocker. Czym jest Rocker i jakie jest jego znaczenie podczas jazdy na nartach?


Świat zmienia się nieustannie i nie pozostawia bez zmian żadnej z dziedzin życia. Narciarstwo również nie uchroniło się przed zmianami i to zarówno w zakresie techniki jazdy na nartach, butach narciarskich jak i nartach, a może przede wszystkim w nartach.

Kolejna rewolucja w nartach

Rocker, podobnie choć nieco w mniejszym stopniu niż narty carvingowe, zrewolucjonizował jazdę na nartach. Ta nowoczesna technologia w konstrukcji nart nazwana Rockerem została wprowadzona w sezonie 2011/2012 m.in. przez firmy Salomon i Volkl. W ich ślady poszły inne firmy stosując to nowoczesne rozwiązanie w swoich nartach gdyż zauważyły, że grono zwolenników i entuzjastów Rockera powiększa się w zawrotnym tempie. Stało się tak dlatego, że szybko okazało się, iż jazda na nartach z Rockerem jest dużo przyjemniejsza, łatwiejsza i możliwa w gorszych warunkach np. na rozjeżdżonym śniegu.

Rocker - dobry sposób na gorsze warunki

Narty z Rockerem mają nieco inną geometrię, która polega na tym, że dzioby nart są odpowiednio wyprofilowane i uniesione ku górze, a niektóre modele nart mają również uniesione tyły. Poprzez zastosowanie Rockera narciarz lubiący jeździć niezbyt szybko i krótkimi skrętami odczuwa duży komfort i przyjemność z prowadzenia takiej narty. Narciarz ma wrażenie jazdy na krótszych nartach gdyż narty z Rockerem przez uniesione dzioby mają kontakt ze śniegiem na krótszej długości. To powoduje, że zarówno wszelkie manewry jak i skręty wykonuje się dużo łatwiej i są one zdecydowanie bardziej płynne. Natomiast narciarz jeżdżący dynamicznie techniką carvingową mocniej dociska krawędzie nart do podłoża i ma poczucie zespolenia z nartami. Ten narciarz czuje stabilność i pełną kontrolę nad nartami w każdym calu, co zapewnia pewną i bezpieczną jazdę.

Tak jak technika carvingowa wyparła klasyczną jazdę na nartach, tak zastosowanie Rockera w nartach sprawiło, że narty bez Rockera odchodzą do lamusa. A tę nową rewolucję w nartach zawdzięczamy surferom, od których zaczerpnięto pomysł i technikę.

o Autorze

Elżbieta Woźniak prowadzi sklep narciarski SKI-PARK na Bemowie w Warszawie i udziela porad na stronie internetowej ski-park.com.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader