Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Jak wybrać plecak rowerowy?

Jak wybrać plecak rowerowy?

autor: asportdam | artykuł do pobrania

zamieszczono: 23.01.2014 9:30, przeczytano razy: 684, słów: 541


Wybierając się do sklepu sportowego możemy znaleźć ogromną ilość plecaków. W ofercie znajdują się plecaki typowo turystyczne, wspinaczkowe, szkolne, na laptopa, oraz rowerowe. Czy rowerzysta nie może wyruszyć na rowerową wyprawę z plecakiem turystycznym na plecach?


Otóż plecaki rowerowe nie nazywają się tak tylko dla celów marketingowych. Różnice w budowie klasycznego plecaka turystycznego, oraz plecaka rowerowego są naprawdę znaczące. Wszystko po to by jazda z plecakiem była niezwykle przyjemna i aby rowerzysta po jego założeniu mógł na cały okres podróży, praktycznie zapomnieć o jego istnieniu.

Plecak rowerowy musi bardzo dobrze leżeć na plecach użytkownika. W większości przypadków tak właśnie jest, a dzieje się tak za sprawą odpowiednio dopasowanych pasów biodrowych oraz piersiowych. Pamiętajmy, że plecaki rowerowe mają zupełnie inne ułożenie pasa biodrowego niż plecaki trekkingowe. W plecakach typowo górskich pas ten ma za zadanie odciążyć ramiona od noszenia większości ciężaru. W plecakach rowerowych pas biodrowy ma za zadanie przede wszystkim stabilizować plecak i zabezpieczyć go przed przesuwaniem się po plecach. Podczas jazdy rowerzysta jest bardzo aktywny i może się zdarzyć, że podczas ruchu przesunie plecak, który zsunie mu się na głowę. Właśnie takim sytuacjom ma zapobiegać dopasowany pas biodrowy i piersiowy.

Kolejną ważną rzeczą na którą powinno się zwrócić uwagę przy zakupie plecaka rowerowego są pasy nośne, czyli inaczej mówiąc szelki. Większość plecaków rowerowych  posiada siateczkowe pasy nośne które znakomicie przepuszczają pot, dzięki czemu nie odczuwamy, że zbyt bardzo się spociliśmy. Plecaki rowerowe można podzielić na różne pojemności. 3 litrowe plecaki z pewnością wystarczą nam do codziennych treningów. Większe modele, 10- 15 litrowe mogą przydać się podczas całodniowego wypadu na rower. 25 litrowe plecaki pomieszczą ekwipunek kilku dniowej wyprawy.

Waga plecaka rowerowego jest bardzo ważna, właśnie dlatego producenci tych modeli skupiają się tylko na najistotniejszych detalach, starając się jak najbardziej odciążyć plecaki. Duża ilość kieszeni, wzmocnione plecy, oraz cięższy pas biodrowy nie są tutaj potrzebne.

W tej sytuacji ważny jest natomiast wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Można wybierać pomiędzy siateczkowymi wykończeniami, które są niebywale lekkie, oraz doskonale przepuszczają powietrze sprawiając, iż nawet przy dużym wysiłku czujemy się komfortowo. Niektóre modele posiadają dwa specjalnie wyprofilowane paski z pianki. Ich ułożenie sprawia, że cyrkulacja powietrza jest odpowiednia. Taka budowa może dodatkowo ochronić kręgosłup.

To czego nie może nam zabraknąć w takim plecaku to oczywiście bukłak na wodę. Niemalże każdy plecak rowerowy posiada specjalną wydzieloną kieszeń na bukłak, co razem z dobrze poprowadzonym przewodem sprawia, że rowerzysta może napić się świeżej wody nie ściągając plecaka z pleców. Zwróćmy także uwagę na odpowiednio usytuowane odblaski, które sprawią, że staniemy się widoczni dla kierowców, a co za tym idzie bardziej bezpieczni.

Niektóre plecaki rowerowe posiadają zamki na zatrzaski, abyśmy nie musieli się obawiać czy plecak się nam nie otworzy podczas jazdy. Dodatkowe akcesoria to pokrowiec przeciwdeszczowy, chowany w specjalnej kieszonce oraz pętle, które pozwalają na przypięcie kasku do plecaka.

Jak więc widzimy, wybór odpowiedniego plecaka może uprzyjemnić nasze rowerowe podróże – zarówno te małe, jak i te duże.

o Autorze

Katarzyna Stania - pracownik sklepu internetowego plecaki.net.pl



powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!



komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader