Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Ekstremalny » Czy skoki spadochronowe są niebezpieczne?

Czy skoki spadochronowe są niebezpieczne?

autor: s4ww | artykuł do pobrania

zamieszczono: 20.03.2012 14:29, przeczytano razy: 1756, słów: 615


To dobre pytanie. W końcu czy może być bezpieczny sport, który polega na tym, że człowiek rzuca się w przestrzeń z samolotu lecącego na wysokości kilku tysięcy metrów?


Statystyki, podane na sucho, nie robią jakiegoś specjalnego wrażenia. Jak podaje serwis dropzone.com w 2011 roku na całym świecie zginęło 56 skoczków (z tego 25 w Ameryce Północnej i 18 w Europie). To liczba porównywalna z liczbą śmiertelnych wypadków, które zdarzają się w Polsce każdego tygodnia.

Sceny mrożące krew

Tyle tylko, że wypadki samochodowe są z reguły mało spektakularne. Nie przemawiają do wyobraźni tak, jak skoki spadochronowe. Z pewnością każdy, kto słyszy o takim wypadku zastanawia się nad tym, co czuje człowiek lecący przez kilka minut ze świadomością, że za chwilę uderzy w ziemię i zginie.

To właśnie dlatego informacje o śmiertelnych ofiarach skoków spadochronowych robią takie wrażenie. Zginęło nieco ponad pół setki osób – ale w jakich okolicznościach!

Najwięcej podczas lądowania

Analiza przyczyn takich wypadków pokazuje, że większość z nich wydarzyła się podczas lądowania. Stało się tak aż w 31 proc. przypadków. Drugim najczęściej spotykanym rodzajem wypadku są te, w których zawiódł sprzęt. Takich jest 17 proc.

Równie często jak wady sprzętu zdarzały się kolizje. Te odpowiadają za 16 proc. wszystkich wypadków śmiertelnych z użyciem spadochronu. W 9 proc. przypadków przyczyną było niepociągnięcie za rączkę odbezpieczającą spadochron, a w 5 proc. problemy ze spadochronem zapasowym. Warto dodać, że w jednej szóstej przypadków przyczyny wypadków były jeszcze inne.

Różne przyczyny, podobny skutek

Zróżnicowanie przyczyn pokazuje, że wypadki śmiertelne to rzecz nieoczywista. Co więcej, nie każdy wypadek zdarzył się w trakcie lotu. Większość miała miejsce w czasie lądowania, co oznacza, że nie było czasu na zastanawianie się nad sensem życia.

Na wypadki tego rodzaju można spojrzeć jeszcze z innej strony. Skoki ze spadochronem, chociaż spektakularne, nie są bardzo popularnym sportem. Czy to znaczy, że te nieco ponad pięćdziesiąt wypadków, jakie miały miejsce w 2011 roku to jednak dużo?

Statystycznie nienajgorzej

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie można porównać statystyki wypadków spadochronowych z innymi zdarzeniami, które przyniosły skutek śmiertelny. Na przykład z wypadkami samochodowymi.

Żeby mieć porównanie i zobaczyć skalę zjawiska, dobrze będzie posłużyć się danymi dotyczącymi Stanów Zjednoczonych. Rocznie zdarza się tam średnio (średnio, dlatego wartość ta jest różna od liczby wypadków w 2011 r.) 30 wypadków śmiertelnych z użyciem spadochronu.

W takim samym okresie ma miejsce 40 tys. śmiertelnych zdarzeń na drogach. Szokująca liczba? W Polsce każdego roku ginie ponad 4 tys. osób.

Samochody są niebezpieczniejsze

Przeciętnie na 100 milionów przejechanych mil ginie 1,7 osoby. Jedna osoba na sześć tysięcy tych, którzy wsiedli do samochodu. A jak to wygląda w przypadku spadochroniarzy?

Rocznie skacze w USA 350 tys. osób. Oddają w sumie ponad trzy miliony skoków. Jak łatwo policzyć, jedna osoba ginie na 100 tys. skoków.

Statystycznie rzecz ujmując skoki spadochronowe wydają się bezpieczniejsze niż jazda samochodem. Skąd więc tak zasadnicze różnice w percepcji (skoki uważane są za sport ekstremalny)?

Bo są spektakularne

Po pierwsze przyczyną może być postrzeganie skoków spadochronowych. Wiadomo, że skok z samolotu lecącego kilka kilometrów nad poziomem gruntu wymaga odwagi. Jest czymś nienaturalnym. Jazda samochodem jest natomiast codziennością, na którą w zasadzie nie zwracamy uwagi.

Po drugie, skoki spadochronowe są medialne. Zdarzają się rzadko, ale jak już do nich dojdzie, są szczególnie spektakularne. Albo można je w taki sposób przedstawić w mediach. Dlatego każdy z wypadków trafia do głównego wydania wiadomości.

o Autorze

Czasem piszę...powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader