Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Czy kije narciarskie są potrzebne?

Czy kije narciarskie są potrzebne?

autor: ski-park | artykuł do pobrania

zamieszczono: 06.01.2014 21:21, przeczytano razy: 544, słów: 347


Odpowiedzi na to pytanie można szukać w książce Rona LeMastera, doświadczonego instruktora i trenera narciarstwa zjazdowego, uznanej przez autorytety narciarskie, za kompendium wiedzy dla wszystkich chcących ulepszyć technikę jazdy na nartach.


Ron LeMaster powiedział: „najważniejszym elementem wyposażenia do jazdy w głębokim śniegu jest para kijów z dużymi talerzykami. Przydają się one w tych warunkach śniegowych bardzo często, między innymi kiedy chcesz uzyskać moment obrotowy, zachować równowagę w momencie trudnego przejścia ze skrętu w skręt, wyciągnąć narty ze śniegu, aby wykonać skręt w ciasnym miejscu, podejść pod górę, czy odepchnąć się na płaskim. Są też chwile, kiedy trzeba się mocniej wesprzeć na kijku”.

Okazuje się, że kije narciarskie są po nartach i butach narciarskich najważniejszym elementem sprzętu narciarskiego. Są one niezbędne do nauki jazdy na nartach, ustawienia właściwej pozycji narciarskiej, zachowania równowagi, a także pomagają przy wykonywaniu skrętów. Ponadto podczas jazdy na nartach niezależnie od techniki i warunków śniegowych zdarzają się sytuacje, że kije narciarskie są równie pomocne np. w sytuacji gdy się przewrócisz lub w kolejce do wyciągu.

Jakiej długości kije narciarskie wybrać?

sposobem na właściwe dobranie kijów narciarskich jest odwrócenie kija narciarskiego do góry nogami i oparcie na ziemi, a następnie ujęcie tej części, która znajduje się pod „talerzykiem” kija. Trzymając w ten sposób kij narciarski należy sprawdzić, czy między ramieniem, a przedramieniem jest kąt prosty (90°). Ponadto podczas wyboru kijów narciarskich należy zwróć uwagę na wielkość „talerzyka”. Większy „talerzyk” jest bardziej przydatny w każdych warunkach śniegowych, a szczególnie podczas jazdy w głębokim śniegu.

Jak trzymać kije narciarskie?

Prawidłowe trzymanie kija narciarskiego polega na takim założeniu paska, aby nie nabawić się urazów nadgarstka, a także nie zgubić kijków podczas upadku. Należy w pętlę paska wsunąć dłoń od dołu, a następnie wziąć w rękę uchwyt kijka opuszczając rękę. Następnie pasek powinien znajdować się między uchwytem kijka, a dłonią. Dzięki takiemu uchwytowi kijek wypuszczony z dłoni zwisa swobodnie na nadgarstku.

o Autorze

Elżbieta Woźniak prowadzi sklep narciarski SKI-PARK na Bemowie w Warszawie i udziela porad na stronie internetowej ski-park.com.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader