Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Amatorski » Zakup pierwszej deski snowboardowej

Zakup pierwszej deski snowboardowej

autor: riomega | artykuł do pobrania

zamieszczono: 21.11.2014 1:13, przeczytano razy: 458, słów: 617


Zbliża się kolejny sezon zimowy, a synoptycy zapowiadają wyjątkowo obfite opady śniegu. Koniec roku to dobry moment na zakup pierwszej deski snowboardowej, dzięki której będziemy mogli rozpocząć naukę jazdy i wejść w świat snowboardu. Jak więc dobrze wybrać deskę? 


Zanim udamy się do sklepu

Przed wybraniem się do sklepu snowboardowego, powinniśmy przede wszystkim określić czego tak naprawdę potrzebujemy, aby zacząć jazdę na snowboardzie. Sama deska to jedynie początek - ze spraw sprzętowych potrzebujemy również wiązań i specjalnych butów. Dodatkowo musimy wziąć także pod uwagę to, czy posiadamy odpowiedni ubiór. Nie chodzi tu przy tym koniecznie o kolorowe, luźne i "zajawkowe" ciuchy snowboardowe. Pytanie - czy mamy odpowiednio ciepłą, oddychającą kurtkę, rękawiczki, gogle oraz kask? Jeśli nie, musimy uwzględnić to w budżecie przeznaczonym na zakup deski.

Zakup przez internet czy w sklepie stacjonarnym?

W przypadku zakupu pierwszej deski snowboardowej zdecydowanie lepszym pomysłem będzie udanie się do klasycznego, stacjonarnego sklepu snowboardowego. Będziemy mogli liczyć dzięki temu na fachowe doradztwo, zyskamy możliwość odpowiedniego dobrania rozmiaru butow snowboardowych, a także będziemy mogli przymierzyć znajdującą się na stanie odzież snowboardową. Warto udać się do renomowanego sklepu snowboardowego, prowadzonego przez pasjonatów tego sportu. W dyskontach sportowych i różnego rodzaju sklepach niespecjalistycznych nie będziemy mogli liczyć na równie dobrą obsługę.

Budżetowe deski snowboardowe - hit czy kit?

Snowboardy oferowane w cenach producenta nieprzekraczających 1000 złotych (za samą deskę) są uznawane w środowisku za deski "budżetowe". W Polsce szczególną popularnością cieszą się deski rodzimej firmy Raven Snowboards, która zyskała opinię producenta solidnych desek dla początkujących, a większość desek z oferty nie przekracza ceny 800 złotych. Dodatkowo, firma oferuje zestawy deski + wiązania w cenach nieprzekraczających 1100 złotych, co mocno wpłynęło na popularność tej marki wśród początkujących snowboardzistów. 

Czy to jednak nasza jedyna opcja?

Pomijając ofertę desek używanych, naszą szansą na zakupienie sprzętu z lepszej półki w dobrej cenie są promocje i wyprzedaże. Wiele sklepów snowboardowych jest dosłownie "zawalonych" kolekcją z sezonu 2013/2014, który był fatalny dla całej branży skupionej wokół sportów zimowych. Dzięki temu w wyprzedażach przedsezonowych mamy sporo relatywnie nowego sprzętu w cenach obniżonych o 20-30 a czasem nawet 40%. Przy takich przecenach nawet deski uznanych producentów, takich jak K2, Signal Snowboard, GNU czy Lib Tech zbliżają się cenami do segmentu budżetowego.

Różnica między "tanim" a "drogim" snowboardem

Wydawałoby się, że podstawowa różnica powinna być w jakości wykonania, ale nic bardziej mylnego! Przykladowo deski Raven Snowboards jakością wykończenia nie odstają od światowego poziomu. To co tak naprawdę różni deski z różnych segmentów cenowych to wykorzystane technologie, a co za tym idzie: waga (tańsze = cięższe), flex (czyli sztywność deski) a także łatwość ich prowadzenia na stoku.
Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsza deska na pewno nie będzie ostatnią w naszej karierze snowboardowej, i nawet wydanie 2000 zł na snowboard nie gwarantuje że będziemy z niego zadowoleni. Po prostu może okazać się nie dobrany do stylu jazdy, który będzie przez nas preferowany. W związku z tym, moim zdaniem, zdecydowanie lepszą opcją jest zakup tańszej deski na początek, a po tym jak już będziemy wiedzieć, czego od snowboardu chcemy - kupno modelu wysokiej klasy. Zaoszczędzone w pierwszym sezonie pieniądze możemy wydać np na dobre - wygodne i dobrze trzymające stopę - buty snowboardowe, które mogą uchronić nas przed kontuzjami.

Jest jeszcze jedna rzecz o której ludzie często zapominają. Nauka jazdy.
Początki na snowboardzie są bardzo trudne, zdecydowanie trudniejsze niż na nartach, dlatego warto pierwsze godziny na stoku spędzić pod okiem wykwalifikowanego instruktora.  

o Autorze

Autorem wpisu jest Dorian Rochowski, certyfikowany instruktor TRX, pasjonat sportów zimowych i kolarstwa. Uczestnik kursu na stopień instruktora snowboardu organizowanego przez akredytowany sklep snowboardowy i szkołę snowboardu Snow4Life.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader