Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Amatorski » Kod młodości, czy znasz 10 powodów, dla których warto uprawiać sport?

Kod młodości, czy znasz 10 powodów, dla których warto uprawiać sport?

autor: i_grzegorz | artykuł do pobrania

zamieszczono: 25.03.2013 19:29, przeczytano razy: 627, słów: 506


W dzisiejszym świecie, pełnym pośpiechu i pogoni za pieniądzem, coraz rzadziej masz okazję do uprawiania sportu. Całe dni zajmuje Ci  praca. Po powrocie do domu masz ochotę już tylko na odpoczynek na kanapie.


A może zamiast poddawać się wieczornemu zmęczeniu, spróbuj wyjść na świeże powietrze i poruszać się trochę?

Aktywność fizyczna przynosi organizmowi wiele korzyści. Oto 10 powodów dla których warto uprawiać sport.
1. Zmniejszenie wagi ciała – dzięki ruchowi możesz zgubić nawet kilka kilogramów. Efekt ten osiągniesz bez stosowania wyrzeczeń kulinarnych, czyli diety!

2. Ubytek kilku lat – osoby uprawiające sport wyglądają młodziej, niż wskazywałby na to ich pesel.  Nie powinieneś się zatem dziwić, gdy podczas kupowania alkoholu zostaniesz poproszony o okazanie dowodu osobistego. Pochwałom twojego młodego wyglądu nie będzie końca.  A któż nie lubi być komplementowany.

3. Samopoczucie – zdecydowanie ulega poprawie! Nawet krótki spacer z psem pozwala się odprężyć po całym dniu pracy. Aktywność fizyczna przyczynia się do zwalczania stanów depresyjnych.

4. Wydłużenie życia – regularne treningi przedłużą twoje życie, ponieważ spowalniają procesy wytwarzania wolnych rodników. Regularny wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie małych ilości hormonu wzrostu, który działa odmładzająco na dorosły organizm.

5. Smukła sylwetka - ruch sprawia, że tłuszczyk zamienia się w tkankę mięśniową. Napięte mięśnie i skóra dają efekt smukłej, wysportowanej i młodej sylwetki. Prostują się przygarbione plecy, brzuch przestaje wystawać, znikają niepożądane fałdki tłuszczu, ubrania na ciele dobrze się układają. Można bez żadnych obaw wyjść  w kostiumie kąpielowym na plażę czy basen.  

6. Poprawa wytrzymałości organizmu – dzięki ruchowi zwiększy się siła, jędrność i elastyczność mięśni. Kolejnymi plusami uprawiania sportu może być wzmocnienie stawów oraz wzrost gęstości kości, co pozwoli uniknąć osteoporozy w podeszłym wieku.

7. Układ krwionośny i serce – dzięki aktywności ruchowej stabilizuje się ciśnienie krwi. Obniża się poziom cholesterolu i trójglicerydów, co powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia w organizmie zawału serca i udaru mózgu. Zwiększa się wydolność mięśnia sercowego. Polepsza się ukrwienie wszystkich organów wewnętrznych, tkanek oraz mięśni.

8. Układ odpornościowy – gdy uprawiasz sport ryzyko zachorowania zmniejsza się, gdyż system immunologiczny zostaje wzmocniony.   

9.Układ oddechowy – regularny trening powoduje zwiększenie wydolności płuc, co pozwala na dostarczanie organizmowi większej ilości tlenu.

10. Układ hormonalny – hormony stresu (adrenalina, kortyzol) usuwane są skuteczniej z organizmu. Wytwarzany są za to endorfiny (hormony szczęścia), dzięki którym twoje samopoczucie znacznie się poprawia. Regularne ćwiczenia obniżają poziom estrogenu, który  powodując przyrost komórek endometrium oraz nabłonka piersi może mieć działanie rakotwórcze.
W dobie komputerów, pracy biurowej, 10-godzinnego trybu pracy, itd nie zapominaj choćby o odrobinie ruchu w ciągu dnia, który poprawi twoje samopoczucie, stan psychiczny i fizyczny. Aktywnie spędzaj swój wolny czas, w końcu nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. A jeśli aktywnie spędzać czas, to właśnie uprawiając jakiś
sport.

o Autorze

Grzegorz  Idzikowski www.grzegorzidzikowski1975@blogspot.com



powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!



komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader