Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Amatorski » Jak się ubrać na stok narciarski?

Jak się ubrać na stok narciarski?

autor: mbiegal | artykuł do pobrania

zamieszczono: 07.02.2013 12:41, przeczytano razy: 623, słów: 367


Wiele osób rozpoczyna swój urlop zimowy, wiele z tych osób wybierze narty jak i inne formy sportów zimowych. Jak się do niego odpowiednio przygotować aby nie urlop ten nie zakończył się chorobą ani żadnymi innymi przykrościami.


Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odpowiednia kurtka zimowa. Właściwe kurtki zimowe powinny być zbudowane z kilku warstw i posiadać odpowiednią membranę. Najlepiej, jeżeli jest to membrana Gore lub Vaportex a ich zadaniem jest zapewnienie nam wysokiego komfortu poprzez uniemożliwienie przedostania się wody do wnętrza a jednocześnie odprowadzenie wilgoci i nadmiaru ciepła na zewnątrz. Kolejną warstwą powinna być warstwa polarowa zapewnia ona nam ciepło a ostatnią warstwą powinien być poliester, który chroni przed uszkodzeniem dwóch kolejnych warstw. Innymi cechami, na jakie warto zwrócić uwagę to laminowane szwy, które wzmacniają wodoodporność kurtki, system kieszeni najlepiej, jeżeli są 2 zewnętrzne i 2 wewnętrzne a także w droższych modelach bardzo przydatny jest system, RECCO który umożliwia odnalezienie osób przysypanych przez lawinę.


Więc jak widać istnieje wiele parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę wybierając odpowiednią kurtkę dla siebie.


Podobnymi parametrami należy kierować się przy wyborze spodni narciarskich, które także zabezpieczają nasz organizm przed wychłodzeniem i upadkiem na stoku.


Pamiętajmy jednak, że kurtka i spodnie zimowe to nie wszystko. Dodatkowo mogą być nam przydatne różnorakie akcesoria tj. kask narciarski, gogle narciarskie a także odpowiednie rękawice narciarskie.
Wybierając kask narciarski należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, aby nie był wykonany z plastiku i aby dokładnie przylegał do głowy. Najlepiej, aby był on wykonany z tworzywa ABS gdyż on idealnie absorbuje siłę uderzenia o stok. To są 2 najważniejsze elementy, na jakie należy zwrócić uwagę.


Przy wyborze gogli narciarskich należy kierować się głównie stopniem przyciemnienia szkieł. W przypadku, gdy wybieramy się na lodowce lub tereny wyżej położone najlepiej wybrać maksymalny stopień przyciemnienia, czyli III gdyż słonko tam mocniej świeci jak również jest wyższy stopień promieniowania UV. W przypadku stoków położonych w Polsce w zupełności wystarczy I stopień przyciemnienia.


Będąc wyposażonym w taki sprzęt i odpowiednie akcesoria możemy bez obaw oddać się białemu szaleństwu bez obaw o zdrowie, oczywiście zachowując przy tym zdrowy rozsądek.

o Autorze

Michał Biegał Sklep internetowy turystyczno-sportowy TKsport.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader