Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Sport » Amatorski » Bieganie – najlepszy i najtańszy trening aerobowy

Bieganie – najlepszy i najtańszy trening aerobowy

autor: Pola123 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 08.11.2013 14:11, przeczytano razy: 533, słów: 612


Wiele osób decydując się na podjęcie aktywności fizycznej często nie wie którą jej formę wybrać. Rozważa wszystkie możliwości, często nie zdając sobie sprawy, że bez wielkich nakładów finansowych i czasowych, może skorzystać z najprostszej formy ruchowej czyli biegania.


Początki zawsze nie są łatwe
Pamiętaj, że najważniejsze są początki. Jeśli dobrze zaczniesz swoją przygodę z bieganiem, na pewno będziesz ją kontynuował. Jeśli na początku popełnisz jakiś błąd , zniechęcisz się na bardzo długo, nie tylko do biegania ale jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Postaraj się zatem zrobić wszystko jak należy.  Jeżeli dobrze rozpoczniesz bieganie, pójdzie Ci ono łatwo i będziesz cieszyć się sukcesami.
By bieganie dawało radość i nie wyrządziło Ci krzywdy musisz pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Każdą aktywność rozpocznij od rozgrzewki. To bardzo ważny etap każdego treningu, nie tylko biegania.  Przygotuje ona mięśnie i ścięgna do wysiłku, nie pozwalając na kontuzje i urazy, które powstają w wyniku przeciążenia nierozgrzanych mięśni. Doskonałą rozgrzewką może być 15 minutowy marsz.
  • Nie warto się spieszyć. Początkujący biegacz powinien wszystko robić spokojnie, zwłaszcza w przypadku treningu aerobowego. Zachowaj tzw. tempo konwersacyjne (mimo przyspieszonego oddechu podczas biegu jesteś w stanie przeprowadzić krótką rozmowę). Przy takim tempie serce nie przemęcza się, a krew jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość tlenu do mięśni. Daje to gwarancję braku zadyszki i możliwość szybszych postępów.
  • Na początku nie biegaj codziennie. 3 razy w tygodniu w zupełności wystarczą. Ważne jest to, by rrobić choćby jednodniowe przerwy pomiędzy treningami. Przerwy pozwolą organizmowi na regenerację.
  •  Biegaj na czas, nie na dystans. Na początku kariery biegowej nie liczy się dystans jaki uda ci się pokonać a czas biegu. Najważniejsze jest to by biec nieprzerwanie przez jak najdłuższy czas. Jeśli poczujesz nadchodzącą zadyszkę możesz śmiało zwolnić. Ważne by odzyskać oddech. Możesz nawet przejść do marszu i pozostać w nim aż do czasu kiedy odzyskasz oddech.
  • Nie przerywaj biegu natychmiast. Ćwiczeń nie można kończyć całkowitym zatrzymaniem się, należy obniżać wysiłek stopniowo. Po biegu pomaszeruj tak długo aż uspokoi Ci się oddech i rozluźnią mięśnie nóg.Buty i szczypta samozaparcia
Buty są najważniejszym elementem wyposażenia biegacza, dla początkującego w zasadzie jedynym,  o który naprawdę musi zadbać, zanim zacznie ćwiczyć.
 Regularne bieganie bardzo obciąża nogi, dlatego  jeśli buty nie będą dobre, nogi mogą na tym niesamowicie ucierpieć.
Strzeż się używanych od lat tenisówek oraz butów kompletnie do biegania nieprzystosowanych.
 Źle dobrane obuwie może być przyczyną przemęczenia, otarć, bóli (stawów, kręgosłupa) i kontuzji.
Jeśli nie wiesz jak dobrze dobrać odpowiednie obuwie skorzystaj z porad.


Zalety biegania
Bieganie to jeden z najlepszych treningów aerobowych, zwłaszcza dlatego, że podczas biegu istnieje możliwość bardzo dokładnego kontrolowania poziomu wysiłku dzięki czemu stosunkowo łatwo jest utrzymać jednostajne natężenie – jedną z podstaw ćwiczeń aerobowych.
Bieganie angażuje w zasadzie całe ciało - wykorzystuje większość głównych grup mięśniowych, dodatkowo wzmacniając mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha. Poprawia też koordynację ruchową.
Największą jednak zaletą biegania jest to, że rozwija ono przede wszystkim nogi, sprawiając, że są  silniejsze przez cały dzień. Bieganie pozwoli pozbyć się uczucia ociężałości i niezdarności.  
Bieganie obniża też stres, pozwala rozluźnić spięte mięśnie pleców, relaksować się, zebrać myśli i zdystansować do problemów. Jest to zatem idealny sport dla osób prowadzących nerwowy tryb życia.
Zaletą biegania jest też niewątpliwie to, że nie trzeba się go uczyć. Chęci i dobre buty to wszystko czego potrzeba!

o Autorze

Ewa Bartczak
powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader