Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Rozrywka » Muzyka » Pop ewoluuje? Dokąd zmierza muzyka?

Pop ewoluuje? Dokąd zmierza muzyka?

autor: jettroy | artykuł do pobrania

zamieszczono: 29.05.2014 22:55, przeczytano razy: 429, słów: 425


Muzyka popularna ewoluuje, wydaje mi się, że o tym wie każdy. Załóżmy, że muzyką popularną będziemy nazywać taką, która jest puszczana w radio.


Czemu takie założenie? Bo na ogólnych stacjach radiowych, prowadzący zmuszeni są puszczać utwory znane dla ludzi i takie, które zostały udostępnione przez wytwórnie celem promocji, bo dzięki temu zarabiają.

Dziś, na mainstreamowych stacjach radiowych nie usłyszymy utworów Nirvany, Beyonce za czasów Destiny Child, Franka Sinatry. Obecnie możemy posłuchać takich artystów jak Justin Timberlake, Rihanna, One Direction, Davida Guetty i innych bieberów… Wszystko jest nastawione na zysk, więc nie ma szans na odsłuchanie ambitnych piosenek na znanych stacjach.

Przenieśmy się w czasie… Czytam biografię Erica Claptona. Zapamiętałem jego opowieść, że w czasach jego młodości odbiorniki radiowe były wtedy tak popularne jak dziś telewizja. Zastanówcie się więc co wtedy musiało lecieć na antenie skoro tak znany artysta, twórca pięknych piosenek jak np. Tears in heaven czy Layla był jeszcze dzieckiem. Szczerze mówiąc to tamte tytuły nic mi nie mówiły, ale przypomnijcie sobie piosenki z filmów opowiadających o wojnie jak np. Pearl Harbour. To kiedyś leciało w radio.

Potem na scenie pojawił się Frank Sinatra ze swoimi swingowymi piosenkami o miłości. Rozkochał w sobie dziewczyny i kobiety. Mi najbardziej utkwiła w pamięci jego piosenka o Nowym Jorku. Tego typu piosenki zalały cały świat i przyszedł bum na FS. Jakiś czas później zaczęły pojawiać się heavy metalowe kapele. Co prawda była to niszowa muzyka, ale było to inspiracją dla kolejnych zespołów, które grały rocka i te kapele dostały się do radia. Nirvana, Bon Jovi, U2, Rolling Stones – ich muzyka była w latach 90′ bardzo popularna.

Początek drugiego tysiąclecia to piosenki do bujania czyli wszelkiego rodzaju R’n'B czy rap. Xzibit, Jaz-Z z Beyonce w Bonnie & Clyde, Madonna, Britney Spears itd. Piosenki te szybko zawładnęły sercami słuchaczy.

A co dzisiaj? Dzisiejsze pokolenie to pokolenie cyfryzacji. Piosenki coraz częściej nagrywane w domowym studiu, dj’e zaczynają komponować własne utwory, piosenkarze dążą do zdobycia jak największych zysków przy jak najmniejszej pracy i do czego to zmierza? Do tego, że muzyka się psuje.

Muzyka się zmienia, zmieniamy się my i tego nie zatrzymamy. Może za kilka lat będziemy słuchać grającej piły, bo „awangarda” do tego doprowadzi. Może wtedy jakiś bloger napisze z utęsknieniem za rokiem 2014, bo będzie miał dość psychodelicznej muzyki. Pożyjemy – zobaczymy…

 

o Autorze

Damian Kryger, blog Świat Muzykapowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader