Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Rozrywka » Muzyka » Gitara elektryczna - jaką wybrać?

Gitara elektryczna - jaką wybrać?

autor: e-guitarlab | artykuł do pobrania

zamieszczono: 01.03.2014 11:13, przeczytano razy: 476, słów: 566


Obecnie rynek instrumentów przepełniony jest gitarami wszelkiej proweniencji oraz jakości. Każdy klient może znaleźć instrument dla siebie, zgodnie ze swoimi upodobaniami i zasobnością portfela. Ale czy każda deska warta jest uwagi? Jak wybrać tę jedyną dla siebie?


Gitary akustyczne, klasyczne, elektryczne, z przetwornikami typu humbucker, single-coil, korpusy wykonane z różnego gatunku drewna, z różną ilością strun.. Do tego często nieuczciwi sprzedawcy przedstawiają wątpliwej jakości gitary z chińskiej manufaktury jako amerykańskie lub japońskie produkty w okazyjnej cenie. Jak w tym wszystkim nie stracić głowy? 

Drewno do wyrobu gitary

Gatunek drewna ma zasadniczy wpływ na brzmienie gitary. Do budowy gitar wykorzystywanych jest w głównej mierze kilka gatunków drewna: 
Mahoń - ciepłe, pełne brzmienie, dużo harmonicznych, stosunkowo ciężkie drewno. Najmocniej brzmią niskie i średnie częstotliwości. Wykorzystywane w korpusach i gryfach  gitar
Topola - zrównoważone brzmienie. Charakteryzuje się głębokimi niskimi tonami i miękko brzmiącym środkiem. Bardzo lekkie drewno.
Lipa (basswood) - równomierne, pełne wybrzmiewanie. Stosowane przede wszystkim w azjatyckich, budżetowych gitarach, acz nie jest to reguła. Dobrze nadaje się do ciężkich gatunków muzycznych.
Olcha - bardzo zbalansowane brzmienie. Jedno z najbardziej uniwersalnych budulców do budowy gitar.
Jesion - jasne i "twarde" brzmienie - bardzo twarde drewno. Często stosowane w połączeniu z przetwornikami typu single coil w celu uzyskania brzęczącego, jasnego brzmienia.
Klon - jasne brzmienie, bardzo klarowne, zwłaszcza w wysokich częstotliwościach. Drewno twarde.

 

Przetworniki

Zasadniczo przetworniki można podzielić na dwa typy: pojedyncze (single coil) i podwójne (humbucker).  Humbuckery brzmią pełniej i ciemniej, sygnał jest mocniejszy, mocniej się przesterowuje, generują też mniej szumów. Wykorzystywane przede wszystkim tam, gdzie potrzebny mocny przester – metal, rock, a także jazz, gdzie ciemne, nieprzesterowane brzmienie jest pożądane. Single  natomiast  brzmią jaśniej, brzmienie jest bardziej jazgotliwe, dzwoniące. Dobrze nadają się do lżejszych gatunków muzyki, jak np. blues, funk, lekki rock, wszędzie tam gdzie przydaje się lekkie i jasne brzmienie. 

Mostek

Stały mostek gwarantuje większą stabilność stroju, mniejsze problemy przy zmianie strun oraz dłuższy wydźwięk. Nie pozwala jednak na niektóre ewolucje dostępne tylko przy mostkach ruchomych. Te z kolei (jednostronne typu tremolo oraz dwustronne typu Floyd Rose) są trudniejsze do opanowania na początek, z reguły gorzej trzymają strój, a zmiana strun bywa czasochłonna.

 

Gatunek muzyki

Last but not least - gatunek muzyki do jakiego gitara ma służyć ma również niebagatelne znaczenie przy wyborze instrumentu. Funk? Blues? Metal? Rock? A może wszystkiego po trochu? Wiosło do każdego z tych gatunków będzie sie trochę różnić. Do cięższych odmian muzyki dobrze jest dobrać gitarę z humbuckerami, wykonaną z mahoniu, bądź lipy, z dużą ilością środka. Do lżejszej muzyki warto rozważyć przetwroniki typu single-coil, bądź tandem z jednym humbuckerem. Dobrym wyborem będzie gitara jesionowa, czy olcha.

 

Podsumowanie

 Przebrnąłeś przez artykuł i jesteś bogatszy o podstawową wiedzę na temat wyboru gitary. Poza tym warto również pochylić się nad takimi rzeczami, jak poprawnie nabite progi, czy gitara stroi i jak długo ten strój trzyma. Nie ma co się oszukiwać - wyrób gitaropodobny za 200zł nie będzie spełniał żadnego z tych warunków i po roku nada się do wyrzucenia. Przed zakupem warto się dobrze zorientować i poczytać różnorakie testy sprzętu gitarowego, jest tego w internecie naprawdę dużo, a pozwoli na oszczędzenie sobie rozczarowania. Powodzenia!

o Autorze

Rafał Kwiatkowski - prowadzę witrynę e-guitarlab.pl poświęconą recenzjom, testom i porównaniom sprzętu dla gitarzystów.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader