Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Rekreacja-i-wypoczynek » Jakie miejsce wybrać na zieloną szkołę?

Jakie miejsce wybrać na zieloną szkołę?

autor: WILLADIANA | artykuł do pobrania

zamieszczono: 28.04.2015 21:23, przeczytano razy: 472, słów: 444


Dzieci uwielbiają zabawę, warto więc łączyć przyjemne z pożytecznym, czyli organizować zielone szkoły. Te coraz bardziej popularne formy edukacji cieszą się ogromną aprobatą uczniów oraz ich rodziców.


Kilkudniowe wyjazdy nie tylko integrują uczestników, lecz również często poprzez niekonwencjonalne metody można przekazać najmłodszym wiele ważnych i ciekawych informacji, których nie sposób utrwalić w tradycyjny sposób.

Poważnym dylematem, przed którym stoi nauczyciel/organizator wycieczki jest wybór dobrego miejsca wypoczynku, łączącego zarówno walory edukacyjne jak i rekreacyjne.  Organizując zielone szkoły warto wybrać miejscowość oferującą bogate rozwiązania np. ścieżki edukacyjne, tereny, gdzie można przeprowadzić zajęcia tematyczne, posiadające liczne walory przyrodnicze czy historyczne.  Jednocześnie ważne jest, aby miejscowość pozostawała w ciszy, z dala od zgiełku i zatłoczonych ulic miasta. Dobrze, aby pensjonat, który proponuje organizację zielonej szkoły oferował nie tylko pełne wyżywienie ale również miejsce do rozpalenia ogniska, czy też boiska do gier zespołowych, tak by uatrakcyjnić pobyt najmłodszym.

Najistotniejsze znaczenie ma oczywiście program zajęć, należy więc w pełni wykorzystać atuty otoczenia. Przykładowo, zielone szkoły w górach to doskonały czas na lekcje historii, geografii, przyrody czy też sztuki. 

Jednym z miejsc godnych polecenia na organizację tego typu wyjazdu jest Kotlina Kłodzka - pełna spokojnych miejscowości położonych w prawdziwie malowniczej scenerii. Jest tu wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Przede wszystkim jest to doskonała baza do pieszych wędrówek po górach. Ponadto okolica obfituje w rozmaite atrakcje przeznaczone dla najmłodszych. W Kletnie istnieje możliwość zwiedzanie kopalni uranu, w której powstała edukacyjna, podziemna trasa turystyczna prowadząca niemalże do wnętrza Ziemi. Jest to wspaniała lekcja geografii, gdzie podziwiać można liczne minerały a także poznać historię górnictwa. Zajęcia z historii warto zorganizować w Twierdzy Kłodzkiej, zwiedzając jej mury wraz z ubranym w historyczny mundur przewodnikiem.

Należy pamiętać, że bardzo ważne znaczenie ma także ośrodek, do którego zabierzemy naszych podopiecznych. Powinien posiadać on salę, w której można będzie poprowadzić zajęcia/warsztaty a także duży ogród czy też podwórze, umożliwiające spędzenie wieczorów na świeżym powietrzu. Jest to bowiem doskonały czas na gry zespołowe czy też zabawy integracyjne.

Niewątpliwie góry są doskonałym miejscem na organizację zielonej szkoły. Już same wędrówki po szczytach są nie tylko treningiem sportowym ale także żywa lekcją przyrody i geografii. Warto jednak, by program zajęć był przemyślany i dopracowany, by móc zapewnić dzieciom naprawdę atrakcyjną, wartą zapamiętania wycieczkę.

o Autorze

Diana Popowicz
Willa Diana - diananoclegi.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

5.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader