Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Trafiło ci się życie po rozwodzie? Jak się do tego przyznać?

Trafiło ci się życie po rozwodzie? Jak się do tego przyznać?

autor: mumzio | artykuł do pobrania

zamieszczono: 10.05.2012 14:43, przeczytano razy: 1027, słów: 410


Cóż oznajmić innym? To kwestia, przed którą stoi każdy, kogo czeka życie po rozwodzie. Prawdopodobnie już masz doświadczenie... chowania się przed znajomymi? Najgorzej, że, nawet, gdy ty tak nie czynisz, na pewno twoi znajomi tak właśnie robią.


Z jakiego powodu? Cokolwiek już słyszeli, że prawdopodobnie jesteś po rozejściu się, ale nie wiedzą jak z tobą o tym rozmawiać. Zastanawiają się jak funkcjonujesz po rozwodzie- czy to na pewno prawda lub czy ciebie nie urażą, mówiąc o tym, albo czy nie będą zbytnio gruboskórni. Jest to dla nich wyjątkowo wstydliwa sytuacja. Dla ciebie zresztą także. Warto ją wyjaśnić w prosty sposób.

Życie po rozwodzie, jakie ciebie spotkało jest interesujące też dla twojego otoczenia.

Najkorzystniej jest orzec przyjaciołom w twoim otoczeniu społecznym, że rozwiedliście się i nie chcecie być już w związku. Nawet, jeżeli wszyscy już o tym wiedzą, wszystkie te osoby powinny dowiedzieć się tego od ciebie bezpośrednio, tak by wszyscy mieli świadomość, co każdy wie w tej sprawie. Najczęściej wystarczy lakoniczna informacja. Niektórym osobom, z którymi nie chcesz tej kwestii drobiazgowo omawiać, możesz powiedzieć w ten sposób: "Czy słyszałeś, że rozstaliśmy się? Chcę ci zwyczajnie to oznajmić. Myślę, że ciężko to przeżyjemy, jednak oboje mamy nadzieję, że w końcu jest to najkorzystniejsze rozwiązanie". Jeśli twój rozmówca ma ochotę się wdać z tobą w spór na ten temat, zdecyduj, czy chcesz tego, czy też nie. O ile nie chcesz, powinieneś spokojnie oznajmić: "Cała ta sprawa jest dla mnie w tym momencie dość przykra i wolałbym w ogóle o tym nie mówić. Teraz staram się sobie zorganizować życie po rozwodzie. To dla mnie ważne, że mam okazję z tobą o tym pogadać. Zatem wiesz już teraz i mam nadzieję, że możemy nadal współdziałać jak dawniej".

A co jeśli niektóre osoby za bardzo chcą wiedzieć jak sobie radzisz po rozwodzie?

Z pewnością, bliżsi przyjaciele i kuzyni będą spodziewać się od ciebie wyjaśnień i być może też relacji z przebiegu zdarzeń, który doprowadził do rozejścia się. Niewątpliwie niektórzy i tak być może znali sytuację. Tylko od ciebie zależy, czy chcesz jeszcze opowiadać jak przebiega twoje życie po rozwodzie, albo jak do tego doszło. Jeżeli o pewnych kwestiach nie chcesz dyskutować, powiedz bez owijania w bawełnę. Na pewno, raz po raz będziesz zmuszony hamować ich ciekawość, zdobądź się na odwagę. Pilnuj stanowiska wyjściowego, póki nie zechcesz tego zrewidować.

o Autorze

Tomasz Czyżewski, mediator i psychoterapeuta w Łomży, powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader