Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Stres » Współczesne rozumienie zaburzeń psychicznych

Współczesne rozumienie zaburzeń psychicznych

autor: twojpsychologwroclaw | artykuł do pobrania

zamieszczono: 21.05.2013 22:16, przeczytano razy: 1245, słów: 415


Zaburzenia psychiczne występują wśród coraz większej liczby osób na świecie. Pomimo powszechności tego zjawiska są nadal objęte wieloma uprzedzeniami. Na szczęście, współcześnie nie pozostajemy bezradni wobec trudności psychicznych i mamy możliwości ich leczenia w psychoterapii.


W dzisiejszych czasach, w szybkim tempie wzrasta liczba osób cierpiących z powodu problemów emocjonalnych. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia, co czwarty człowiek w Polsce będzie w trakcie życia cierpiał z powodu trudności psychicznych. Najczęściej występują zaburzenia związane z nastrojem, związane z lękiem oraz dotyczące uzależnienia. Mimo powszechności występowania zaburzeń w kraju funkcjonuje duża liczba stereotypów na temat ich przyczyn i objawów. Jedną z najbardziej złych postaw jest stygmatyzacja osób cierpiących z powodu trudności psychicznych, która zwykle jest rezultatem lęku i nieznajomości faktów. Zazwyczaj wspomina się w tych okolicznościach o nieudolności  emocjonalnej, niedojrzałości, a wręcz zasłużonej karze. Stereotypy te są nieprawdziwe. Sprawiają też, że poszukiwanie wsparcia, jakim jest psychoterapia, związane jest z jeszcze większym wstydem oraz poczuciem winy.


Przyczyny występowania
Do dnia dzisiejszego nie odkryto jednego czynnika, który jest przyczyną zaburzeń emocjonalnych. Obecnie najczęściej stosowaną teorią jest tzw. model bio-psycho-społeczny, według którego trudności psychologiczne są związane z czynnikami psychologicznymi, biologicznymi, społecznymi i osobowościowymi. Nie sposób znaleźć więc jednej drogi kierującej do zachorowania, ale mówimy o równoczesnym występowaniu powyższych elementów. W praktyce oznacza to konieczność indywidualnej analizy powstania trudności pacjenta poprzez zebranie szczegółowego wywiadu obejmującego okres od porodu do okresu pojawienia się na wizycie u profesjonalisty, czym zajmuje się dobry psycholog we Wrocławiu. W efekcie można szczegółowo określić trudności pacjenta oraz powody ich powstania, w taki sposób aby możliwe było zaoferowanie najskuteczniejszego sposobu leczenia.


Leczenie
Pomimo niepewności co do przyczyn pojawiania się trudności psychologicznych zaproponowano kilka sposobów ich leczenia, co może dawać nadzieję na zwiększenie jakości życia i ograniczenie bólu. Jedną z nich jest terapia poznawcza, której skuteczność jest udowodniona dzięki badaniom naukowym. Podkreśla ona rolę czynników poznawczych w powstawaniu i utrzymywaniu się problemów emocjonalnych. To w jaki sposób myślimy o sobie, o innych czy o świecie determinuje to jak czujemy się fizycznie, jakie emocje nam towarzyszą i w jaki sposób się zachowujemy. Współcześnie terapię poznawczą zazwyczaj łączy się z drugą metodą psychoterapii, którą jest terapia behawioralna. Koncentruje się na modyfikacji dysfunkcjonalnych zachowań człowieka na te, które mogą okazać się korzystniejsze lub mniej dysfunkcjonalne.

o Autorze

Marta Dudzińska- psycholog, psychoterapeuta Wrocław z doświadczeniempowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader