Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Stres » Jak wejść w dorosłe życie bez strachu?

Jak wejść w dorosłe życie bez strachu?

autor: czytelnia.artykuly | artykuł do pobrania

zamieszczono: 16.01.2015 12:44, przeczytano razy: 481, słów: 606


Zastanawialiście się jak to się dzieje, że przecież jeszcze niedawno bawiliście się w piaskownicy na placu zabaw, pod bacznym okiem mamy, a teraz kończycie szkołę, wchodzicie w dorosłe życie pełne problemów. Też byliście tak przerażeni?


Po prostu wykonaj pierwszy krok

Najgorsze, co możemy zrobić to zbyt dużo myśleć na temat tego, co będzie. Tworzenie scenariuszy w głowie, kiedy nie ma się żadnego pomysłu na siebie to najgorsze, co można zrobić. Wtedy jedynie pozostaje nam wpakować się do łóżka i zakryć się kołdrą po same uszy. Może, chociaż tam będzie mniej strasznie. Tylko, że w taki sposób nie rozwiążemy problemu. Najlepszym wyjściem jest zaprzestać rozmyślać i podjąć działanie. Nawet najmniejsze. Jedno działanie pociągnie za sobą następne, i kolejne i tak nawet się nie oglądniemy, a będziemy mieszkać na swoim, znajdziemy pracę i bez problemu wejdziemy w dorosłe życie.

Uwierz w siebie

Wiesz skąd bierze się ten strach? Z braku wiary w to, że sobie poradzisz. A przecież nie ma innej opcji. Pewnie będzie raz lepiej raz gorzej, ale zawsze jakoś będzie. Uwierz w siebie i w swoje możliwości, a prędzej czy później osiągniesz to, czego pragniesz. Może pocieszy Cię fakt, że to całkowicie naturalne bać się, tego, czego nie znasz. Więc nie jesteś jedyny. Jedni boją się mniej inni bardziej. Jeżeli dla Ciebie jest to strach paraliżujący, może powinieneś skorzystać z pomocy, jaką daje psychoterapia. Warszawa z pewnością dostarcza wiele stresu, a wkroczenie w tym mieście w dorosłość to zdecydowanie skok na głęboką wodę.

Czym jest dorosłość?

Skoro boimy się tego, co nieznane, może warto dowiedzieć się, co kryje się pod słowem dorosłość? Dorosłość z punktu biologiczno-psychologicznego to „to część cyklu życia ludzkiego, która następuje po okresie osiągnięcia dojrzałości fizycznej, zakończonym okresie wzrastania i biologicznej dojrzałości organizmu do ról i istotnych funkcji życiowych”. Natomiast według psychologii rozwojowej nie da się jednoznacznie określić, kiedy dana osoba staje się człowiekiem dorosłym. Niektórzy uznają, że człowiek dorosły to osoba niezależna ekonomicznie. Jest na pewno w tym coś z prawdy, ale z pewnością to nie jedyny wyznacznik.

Zmień punkt siedzenia, to zmieni się Twój punkt widzenia

Taki nam strach towarzyszy przed tą samodzielnością, a tak naprawdę to, czego się boimy? Pójścia do pracy? Przecież całe życie dzień w dzień chodziliśmy do szkoły, na lekcje, a później wracaliśmy do domu i odrabialiśmy zadania i uczyliśmy się na klasówki. To teraz pomyśl, że praca nie różni się zbyt wiele od szkoły. Pracując też dzień w dzień wstajesz rano i wykonujesz powierzone Ci zadania i obowiązki a dodatkowo jeszcze Ci za to płacą. A skoro pracujesz i zarabiasz to automatycznie stać Cię na to, żeby się utrzymać.

Dorosłość uczy pokory

Praktycznie w każdym przypadku wiedza teoretyczna to jedno, a rzeczywistość to zupełnie coś innego. Można dużo opowiadać o dorosłości, ale poczujesz ją dopiero, kiedy sam jej zasmakujesz. Pomimo strachu i tego jak bardzo się ona wydaje przerażająca nie warto zwlekać. Nie chowaj się już więcej pod kołdrą. Może i jest tam ciepło i bezpiecznie, ale życie przygotowało dla Ciebie mnóstwo możliwości, z których, żeby skorzystać, musisz po prostu podjąć działanie. Codziennie będziesz dokonywał wyboru, którego poniesiesz konsekwencje, ale to nauczy Cię pokory. Dorosłość to taka szkoła, tyle, że uczy się w niej życia. Od Ciebie zależy jak szybko nauczysz się poszczególnych lekcji.

o Autorze

Karolina Janowska http://dobry-psycholog.com/powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader