Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


W czym tkwi sukces coachingu?

autor: Tomasz Kołdrowski | artykuł do pobrania

zamieszczono: 24.06.2014 13:45, przeczytano razy: 362, słów: 776


Z tego artykułu dowiesz się czym jest coaching, do kogo jest kierowany, w czym może Ci pomóc i dlaczego jest najskuteczniejsza metodą rozwoju osobistego.


Od ponad 20 lat coaching uznawany jest w zachodnim świecie biznesu za jedna z najefektywniejszych metod rozwoju pojedynczych osób oraz zespołów, organizacji oraz przedsiębiorstw. Stosowany jest z powodzeniem wśród kadry zarządzającej i menadżerskiej. Coaching jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin na świecie. Popularność jego wynika z faktu, iż daje on spektakularne korzyści oraz ułatwia ludziom osiąganie sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

Coaching to odblokowanie potencjału osoby w celu maksymalizacji jej dokonań i działań. Coaching jest wspaniałym procesem, który wzmacnia indywidualny, stały i kompleksowy rozwój człowieka.  Coaching inspiruje i pomaga budować wartościowe postawy, rozwijać nowe strategie myślenia i działania oraz osiągać zamierzone rezultaty. Potrafi sprawić, że klient lepiej wykorzystuje swoje umiejętności i naturalne zdolności, rozwija predyspozycje, odkrywa talenty, staje się bardziej kreatywny i zyskuje większa motywację.

Moja specjalizacja to:

Coaching zawodowy/career/job coaching – związany z określaniem celów i rozwojem kariery zawodowej, pomaga zdobyć umiejętności niezbędne do osiągnięcia sukcesu, dla osób wprowadzających istotne zmiany w swoim zyciu zawodowym. Ważne! Coaching kariery nie jest doradztwem zawodowym. Coach nie doradza, nie daje gotowych rozwiązań, tylko bazuje na wiedzy, potencjale, zasobach wewnętrznych klienta, jego pomysłach, coach inspiruje, motywuje, poszerza perspektywę, rozwija samoświadomość, wydobywa na światło dzienne zasoby, potencjał klienta, pobudza kreatywność, elastyczność, inteligencję emocjonalną i społeczną, pomaga klientowi uwierzyć w jego wyjątkowość, unikalność i pomaga w podróży do celu.

Moja druga specjalność to:

Coaching personalny – life coaching – koncentrujący się na rozwoju i zmianie w życiu prywatnym, osiągnięciu równowagi między życiem zawodowym i osobistym; dając klientowi głęboki wgląd w siebie, jest skutecznym narzędziem ułatwiającym osiąganie upragnionych celów.

Oto główne czynniki, od których zależy sukces procesu coachingowego:

 

 

 1. Coach charakteryzuje się cierpliwością, unika nietolerancji i uprzedzeń. Utylizuje błędy Klienta na jego korzyść tak, by czerpał z nich naukę.
 2.  Coach wspiera Klienta w osiąganiu rezultatów i nagradza podczas dążenia do nich.
 3.  Coach rozumie i zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z nas jest w procesie nieustającej zmiany i nauki; ten proces nigdy się nie kończy.
 4.  Coach wie, że budowanie głębokiego raportu z Klientem jest bardzo ważne. Ta relacja opiera się na szczerości, otwartości, feedbacku i pełnej odpowiedzialności po obu stronach.
 5.  Coach wie, że poza celami zaplanowanymi do osiągnięcia podczas coachingu, zmieniają się też cele związane z innymi obszarami życia.
 6. W Coachingu kluczowe znaczenie ma rozwój indywidualnych cech Klienta.
 7.  Coach projektuje sukces Klienta. Percepcja jest projekcją. Klient nie wprowadzi nowych zachowań, jeśli  Coach nie wierzy, że jest to możliwe.
 8.  Coach absolutnie wierzy w sukces swojego Klienta i to, że osiągnie on swoje cele. Jeśli byłoby inaczej, Klient zdecyduje się na pracę z kimś innym.
 9.  Coach rozumie, że relacja z Klientem jest współpracą ich obu, oraz że niesie to za sobą odpowiedzialność po obu stronach.
 10.  Coach pozwala i wspiera Klienta w osiągnięciu jego celów. Wszystkie zastrzeżenia, np. cechy charakteru irytujące Coacha w Kliencie powinny być pozostawione poza procesem coachingowym.  Coach powinien koncentrować się na aspektach związanych z coachingiem, wszystko co jest poza procesem,  Coach powinien zostawić.
 11.  Coach aranżuje sytuacje, w których Klient będzie miał możliwość pokazania zachowań, po których otrzyma feedback.
 12.  Coach rozumie, że najskuteczniejszymi narzędziami coachingowymi są: odpowiedzialność, zaangażowanie i jasność celów.
 13.  Coach wie, jak ważne jest wyznaczania zadań w procesie coachingowym. Wykonywanie zadań jest efektywnym przykładem przełożenia wartości w doświadczenie.
  Im trudniej iść ścieżką sukcesu, tym więcej ludzi ją docenia.
  Im bardziej jest to niejasne i zamazane, tym bardziej wartościowe.

  Podobnie, jest też droższe.
 14.  Coach rozumie, że wartość zadania nie może być oceniana po tym, ile czasu zajęło Klientowi jego wykonanie, i ile energii w nie włożył. To samo zadanie może być oceniane równie wysoko przez Klienta, który napracował się przy jego wykonaniu, jak i tego, który się przez nie prześlizgnął.

,,Różnica między wielkimi ludźmi, a całą resztą jest taka, że wielcy ludzie aktywnie tworzą swoje życie, podczas gdy wszyscy inni są stworzeni przez ich życie, pasywnie czekają, by zobaczyć, gdzie życie ich dalej zabierze. Różnica między tymi dwoma podejściami to różnica pomiędzy życiem pełnią życia, a samym tylko egzystowaniem” Michael E. Gerber

o Autorze

Tomasz Kołdrowski - Life&Career Coach, Doradca personalny, Trener, Blogger. Zajmuję się life coachingiem i coachingiem kariery, krókoterminową terapią NLP, doradztwem personalnym i szkoleniami miękkimi. Prowadzę bloga na temat rozwoju osobistego i zawodowego, na którym pomagam ludziom zmieniać życie na lepsze, spełniac marzenia, poprzez fachowe artykuły, porady, konsultacje, coaching i produkty szkoleniowe. Serdecznie zapraszam na moją stronę: www.sekretyrozwoju.compowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader