Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Rola Internetu w zmianach naszej codzienności

Rola Internetu w zmianach naszej codzienności

autor: patryk_o | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.02.2014 11:55, przeczytano razy: 608, słów: 694


Przez ostatnie dziesięciolecia życie przeciętnego człowieka uległo ogromnym zmianom. Nastąpiły one prawie na każdej płaszczyźnie życia codziennego. Spowodowane jest to oczywiście zmianami technologicznymi, które są coraz bardziej dostępne dla społeczeństwa. 


Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat możemy zauważyć różnicę chociażby w robieniu zakupów, spędzaniu wolnego czasu czy nawiązywaniu znajomości. W latach 90. ubiegłego stulecia do powyższych czynności była potrzebna interakcja międzyludzka. Aby zrobić zakupy należało osobiście udać się do sklepu, obejrzeć i dokonać zakupu danego produktu. Wówczas dzieci i młodzież, wolny czas spędzały przede wszystkim na „świeżym powietrzu”, gdzie niezliczona ilość gier i zabaw, sprawiała nawiązywanie się wspaniałych i długoletnich przyjaźni. To wszystko uległo diametralnej zmianie, gdy społeczeństwo dostało do dyspozycji narzędzie o nazwie Internet.

Początki Internetu sięgają końca lat 60. XX wieku. Docelowo miał on służyć amerykańskim siłom zbrojnym w celu usprawnienia dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Dzięki prowadzonym badaniom, zdecydowano się na stworzenie rozległej sieci komunikacyjnej, która ewoluowała w bardzo szybkim tempie do niesamowitych rozmiarów. W Polsce historia Internetu rozpoczyna się w 1991 roku. Pomimo to, przez kilka lat dostęp do sieci był ograniczony. Spowodowane było to przede wszystkim wysokimi cenami sugerowanymi przez hosting NASK. Internet w Polsce trafił do szerokiego grona odbiorców w 1996 roku.

Obecnie Internet służy „prawie” do wszystkiego. Za jego pośrednictwem prowadzimy swoje życie codzienne. Czynności, które wykonywaliśmy w latach 90. XX wieku, zostały zastąpione substytutami o nazwie „stron internetowych”. Stały się one swoistym sklepem, placem do zabawy oraz „ławką przed klatką” na której odbywały się rozmowy o wszystkim i o niczym. Wielu z nas zmiany, które spowodował Internet, znacznie ułatwiają niektóre czynności. Jednak każdy „medal ma dwie strony”. Wygoda, którą gwarantuje nam „sieć www” niewątpliwie sprawia, że oszczędzamy swój czas i pieniądze. Jednakże tracimy bardzo ważną rzecz – kontakt z drugim człowiekiem. Obecnie za pośrednictwem Internetu możemy nawiązać nowe znajomości, znaleźć wybrankę swego życia, złożyć życzenia urodzinowe, czy nawet poinformować „cały świat” o swoim ślubie bądź zaręczynach. Czy według Was miejsce na takie czynności powinno być w Internecie? Moim zdaniem zdecydowanie NIE. Czynności o których wspomniałem są esencją naszego życia. Ludzie przez setki lat, doskonale radzili sobie z tymi czynnościami bez pomocy Internetu. Dzięki temu byli szczęśliwi i zadowoleni z siebie. Zwiększało to pewność w danym człowieku. Stawał się on osobą bardziej zdecydowaną i dzięki temu łatwiej radził sobie w życiu zawodowym czy osobistym. Internet nie buduje u nas pewności i zdecydowania. Zza ekranu monitora, każdy może być odważny, piękny i mieć masę znajomych na „fejsie”. Jednak czasami „trzeba” wyjść z domu i spotkać się z daną osobą „na żywo”. Wówczas bardzo często wyobrażenia o kimś zostają boleśnie zweryfikowane.

Jednak Internet to przede wszystkim ułatwienie życia. W czasach, gdzie społeczeństwo ciągle dąży do zarabiania pieniędzy i czas wolny jest praktycznie zjawiskiem iluzjonistycznym, Internet potrafi go trochę zaoszczędzić. Opłaty rachunków, szukanie rzadkiego przedmiotu do wyposażenia naszego mieszkania czy chociażby szukanie wymarzonej pracy może być realizowane w „sieci”. Dzięki temu nie musimy stać w kolejkach na poczcie bądź banku, aby opłacić rachunki. Czas, który poświęcilibyśmy na objechanie całego miasta w poszukiwaniu danego przedmiotu, możemy poświęcić na rozwijanie swoich pasji. Podobnie jest z poszukiwaniem pracy. Wymarzone stanowisko, bardzo często może znajdować się wiele kilometrów od swojego miejsca zamieszkania. Nie sposób byłoby podróżować po całym kraju i odwiedzać wszystkie Urzędy Pracy, aby znaleźć dane ogłoszenie. W przytoczonych sytuacjach Internet jest swoistą „skarbonką naszego czasu”. Dlatego w ogólnym rozrachunku plusów i minusów technologia wygrywa z tradycją. Wydaje mi się, że osoby pamiętające wcześniejsze czasy będą budować świadomość „poprawnych” relacji międzyludzkich w swoich potomkach, aby w przyszłości życie nie odbywało się tylko i wyłącznie w sieci.

o Autorze

Patyk Ołdziejewski Specjalista ds. Marketingu www.safeserver.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader