Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Psychologia śmierci

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 15.06.2012 15:29, przeczytano razy: 1225, słów: 416


Tanatopsychologia, to nurt psychologii, który poświęcony jest psychologicznej analizie zjawiska śmierci i jej przeżywania. Śmiercią interesowano się od dawna, jednak dopiero w połowie XX wieku zaczęto opracowywać ją pod kątem terapeutycznym.


Współczesną prekursorką badania postaw wobec śmierci była amerykańska psycholożka, Elisabeth Kubler-Ross, która wydała książkę, zawierającą jej doświadczenia związane z obcowaniem z umierającymi na AIDS. Do dziś jej „Rozmowy o śmierci i umieraniu” są bardzo poczytną pozycją. Książka ta szczegółowo przedstawia reakcję pacjentów na wieść o nadchodzącej śmierci i ich ostatnie chwile życia. Zebrane historie pozwoliły stworzyć klasyfikację i opis ludzkich reakcji na śmierć. Był to punkt wyjścia tanatopsychologii, która pozwala lepiej zrozumieć i pomóc pacjentom, którzy zmagają się ze śmiertelną chorobą.

 

Gdybym znał datę swojej śmierci, życie stałoby się nieznośne. Świadomość własnego końca może być rozmaicie interpretowana. Większość ludzi na samą myśl o śmierci reaguje paraliżującym strachem lub po prostu wyparciem tego ze świadomości. Tymczasem, śmierć może być niezastąpionym napędem naszego życia. Gdyby nasze życie nie miało końca, prawdopodobnie popadlibyśmy w powszechną stagnację i bezczynność. Człowiek, jeśli wie, że ma wiele czasu przed sobą, niechętnie podejmuje jakikolwiek wysiłek. Tak więc, bez kostuchy nad głową, prawdopodobnie człowiek nigdy by nie zszedł z drzewa. Nikomu by się nie chciało podejmować większego wysiłku, bo przecież możemy to zrobić później. Do tego, wielu psychologów jako receptę na zwiększenie swojej wydajności i satysfakcji z życia, zaleca właśnie wizję śmierci. Taka perspektywa wygładza banalne sprawy i pozwala wycisnąć z życia dużo więcej soków.

 

Lęk przed śmiercią jest najbardziej pierwotnym uczuciem. U człowieka jest on wyjątkowy, gdyż nie opiera się on na autentycznym przeżyciu, lecz na antycypacji możliwości jej nadejścia. Według psychologii, śmierć jest siłą, która zmusza nas do porzucenia naszego ciała, które jest dla nas integralną częścią naszego bytu. Jednak tanatopsychologia stara się oswoić śmierć, dogłębnie analizuje jej przebieg oraz znaczenie. Psychoonkologia korzysta t tej wiedzy, pozwalając pacjentom zmierzyć się z czarnymi wizjami, które obejmują zgon, ciało i pogrzeb. Organizacja pogrzebu powinna być traktowana jako szczególny, piękny moment oddania czci temu, kto odszedł, jednak dziś często jest niepotrzebnie demonizowana. Czy tego chcemy czy nie, śmierć towarzyszy każdemu z nas. Warto więc oswoić się z tą myślą, choćby ze względu na to, że z wrogami trzeba dobrze żyć – dla własnego dobra.

o Autorze

M. B.powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

4.0/5(1 votes)komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader