Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Kryzys wieku średniego

Kryzys wieku średniego

autor: monikaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 18.05.2012 11:08, przeczytano razy: 1051, słów: 367


Pojęcie kryzysu wieku średniego w ostatnich latach robi karierę, chociaż znane jest od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Czym jest ten tajemniczy kryzys i kiedy następuje?


Na początku pojawienia się tego terminu wiek średni przeciętny mężczyzna osiągał około trzydziestegopiątego roku życia. Dziś granica ta nieco się przesunęła, bo wydłużyła się statystyczna długość życia ludzi. Człowiek jest na półmetku swojej życiowej drogi około czterdziestego roku życia. Ale nie tylko o metrykę chodzi. Ważny jest także etap, na którym człowiek się wtedy znajduje. Przeważnie jest to okres stabilizacji materialnej oraz rodzinnej – stała praca, dom, żona, odchowane dzieci.

Wydawać by się mogło, że to jest właśnie czas, kiedy każdy mężczyzna powinien być zadowolony ze swojego życia, ale jest na odwrót. Dlaczego? Bo ma poczucie upływającego czasu. Zaczyna zastanawiać się, czy decyzje, które podjął były trafne. Rozmyślaniom nad tym, co do tej pory zrobił, a czego żałuje że nie zrobił, towarzyszy poczucie niezadowolenia, rozczarowania życiem, zniechęcenia. Nie cieszą go już te rzeczy, które dawniej sprawiały radość. Przestaje interesować się domem, dziećmi i żoną. Na dodatek spada poczucie własnej wartości, bo ciało już nie jest tak atrakcyjne jak kiedyś – zaczyna się siwienie, łysienie, tycie, powstawanie zmarszczek. Poczucie nieodwracalności upływu czasu wzmaga się, jeśli w tym trudnym okresie umrze której z rodziców. Tak wiele czynników może doprowadzić nawet do powstania depresji.

Mężczyźni, którzy czterdzieste urodziny mają już za sobą i odczuwają kryzys wieku średniego, zaczynają zachowywać się zupełnie inaczej. Poczucie pustki próbują zrekompensować luksusowymi rzeczami – drogimi zegarkami, nowym samochodem, telefonem, iPodem czy innymi gadżetami elektronicznymi. Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Sytuacja robi się poważna, gdy mężczyzna w średnim wieku próbuje udowodnić sobie i innym, że nadal jest bardzo atrakcyjny i zaczyna podrywać młode kobiety a nawet z nimi romansować. Niestety, przypadki zostawienia rodziny dla młodszej kobiety wcale nie są takie rzadkie. Innymi objawami, mniej groźnymi, za to bardziej zabawnymi, jest próba odmłodzenia się za wszelka cenę. Wtedy zaczyna się chodzenie na siłownię, farbowanie włosów, pielęgnacja ciała, zmiana garderoby na bardziej młodzieżową.

 

 

o Autorze

M.B.   powiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader