Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Jak poradzić sobie z pisarską blokadą?

Jak poradzić sobie z pisarską blokadą?

autor: Ewa Dąbrowska | artykuł do pobrania

zamieszczono: 13.11.2013 17:29, przeczytano razy: 2283, słów: 546


Pisanie pracy magisterskiej, licencjackiej, czy też podyplomowej; to nie lada wyzwanie. Wymaga od autora niesamowitego samozaparcia i samodyscypliny. Co jednak zrobić, gdy stracimy wenę twórczą i staniemy w tzw. martwym punkcie?


      Blokada pisarska jest problemem, który spotyka nawet najbardziej wytrawnych i doświadczonych pisarzy. Musimy zdawać sobie sprawę z istnienia tego 'zjawiska', aby móc z nim skutecznie walczyć.

      Na początku zastanówmy się, czy oprócz blokady samej w sobie, istnieje może jakiś inny powód, który 'każe' nam myśleć, że nie potrafimy pisać. Często posiadamy nieuświadomione doświadczenia z dzieciństwa lub młodzieńczego okresu (np. krytyka osoby dorosłej, nauczycielki), które pozostawiają nas w przekonaniu, że nigdy już nie napiszemy niczego wartościowego i godnego uwagi. Musimy zdać sobie sprawę, że teraz jako Studenci, czyli Osoby wykształcone i bardziej doświadczone, posiadamy wystarczającą wiedzę i umiejętności; potrzebne do stworzenia wartościowego 'dzieła'. Nie możemy żyć przeszłością, a wręcz przeciwnie - powinniśmy stawić czoła nowym wyzwaniom i trudom pisania. Musimy nabrać pewności Siebie oraz wiary we własne Siły i możliwości.

 

      Jeśli nadal odczuwasz brak natchnienia i w żaden sposób nie jesteś w stanie, zmusić się do pisania; to jest to idealny moment na poznanie skutecznych sposobów - radzenia sobie z blokadą pisarską.

 

      Takim 'mykiem', który prawie natychmiast pomaga odzyskać wenę twórczą, jest po prostu zmiana naszego otoczenia; miejsca w którym piszemy. Zapewne zawsze zasiadamy przy tym samym biurku, przed tym samym laptopem/komputerem, w tym samym pokoju. Czas na zmiany. Zabierz laptopa do kawiarni, biblioteki lub po prostu przejdź do innego pomieszczenia (pokoju, kuchni).

 

      Jeśli to nie pomoże, to spróbuj przewietrzyć swoje mieszkanie (dom, pokój w akademiku, itd.) lub po prostu wyjdź na spacer, aby zaczerpnąć powietrza i odświeżyć umysł. Zrób sobie po prostu przerwę, dotleń się, oderwij od pisania i skup swoją uwagę na czymś innym. Chociaż na chwilę odciągnij umysł od pracy. Równie dobrze możesz uciąć Sobie drzemkę, obejrzeć jakiś film, poczytać książkę, itp.

 

      Innym, podobnym sposobem jest relaks. Przyczyną blokady w pisaniu może być stres, który niweczy Nasze wszystkie wysiłki i uniemożliwia zebranie myśli. Dlatego warto jest się wyluzować - umówić ze znajomymi, pójść na imprezę, do kina lub do teatru, posłuchać relaksującej muzyki. Wszystko, co pomoże Ci się rozluźnić, jest wskazane.

 

      Kolejną metodą jest szukanie inspiracji. Można jej szukać u innych ludzi. Dlatego spróbuj porozmawiać z 'Kimś życzliwym'. Opowiedz tej Osobie- o czym piszesz i porozmawiaj z Nią na ten temat. Mile się zaskoczysz, kiedy zaczną napływać Ci do głowy, nowe pomysły i refleksje. Poszukaj także  nowych książek lub materiałów, które dotyczą tematyki Twojej pracy. Musisz po prostu odnaleźć ścieżkę, wrócić na tor pisania,  sprecyzować swoje myśli i ukierunkować wiedzę.

 

       Kiedy wszystkie wyżej wymienione metody - zawiodą, to nie zważając na wszystko, przejdź do działania. Odpal komputer, włącz edytor tekstu - może to być nawet okno notatnika i po prostu zacznij pisać. Nie zatrzymuj się nawet na chwilę, nie przejmuj się błędami, pisz nawet - bez ładu i składu, bez zbędnego zastanawiania się nad tym. Pomoże to przełamać barierę i odblokować Twój umysł.

o Autorze

Ewa Dąbrowska www.pracedyplomowe.edu.plpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader