Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Psychologia » Bajki terapeutyczne – pomóż swojemu dziecku

Bajki terapeutyczne – pomóż swojemu dziecku

autor: humbert83 | artykuł do pobrania

zamieszczono: 14.07.2014 2:12, przeczytano razy: 495, słów: 374


Nie da się ukryć, że najbardziej specyficzną grupą pacjentów, z którymi mają do czynienia psychoterapeuci są z pewnością dzieci – wymagają one bowiem delikatnego i specyficznego podejścia. Jak psycholog radzi sobie z maluchami?


Często stosowaną metodą w pracy z najmłodszymi jest opowiadanie tak zwanych bajek terapeutycznych, które najlepiej sprawdzają się przy pracy z dziećmi pomiędzy trzecim, a dziewiątym rokiem życia.

W zależności od funkcji jaką ma pełnić „lecznicza” bajka wyróżnić możemy kilka ich rodzajów. Pierwszy z nich to bajki psychoterapeutyczne, które charakteryzować będą się zawiłą fabułą. Ich celem jest wprowadzenie malucha w stany relaksu i odprężenia i nagromadzenie w nim pozytywnych uczuć. Dzięki tym bajkom psycholog może odkryć jakie niezaspokojone potrzeby drzemią w dziecku i pomóc mu budować odczucie własnej wartości.

Kolejny rodzaj to bajki relaksacyjne, które skupiają się przede wszystkim na uspokojeniu dziecka. Miejsca w nich opisywane mają budować atmosferę ciszy i bezpieczeństwa, a przedstawiony bohater odbiera świat opowieści wszystkimi swoimi zmysłami. W połączeniu z odpowiednią tonacją i barwą głosu można wprowadzić dziecko w stan naprawdę głębokiego relaksu i zabić w nim poczucie lęku.

Ostatni rodzaj to bajki psychoedukacyjne, które mają pomóc w prowadzeniu psychoterapii. W bajkach tych mówi się przede wszystkim o emocjach, które są dokładnie opisywane i nazywane – dzięki temu maluch następnie sam jest w stanie określić jakie emocje i uczucia towarzyszą mu w prawdziwym świecie.

Jeśli chodzi o same wątki i bohaterów bajek terapeutycznych to są one bardzo zbliżone do tych, które znamy z normalnych dziecięcych opowiadań. Mogą to być albo inne dzieci, magiczne postacie, zwierzęta albo ulubione przedmioty malca.

Obecnie psycholodzy doradzają wielu rodzicom samodzielne opowiadanie bajek terapeutycznych. Zajmujące i zabawne historyjki, czerpiące choćby z tego, co przytrafiło się im w dzieciństwie, to świetny temat, a przede wszystkim - coś bezcennego dla dziecka. Takie opowieści bez wątpienia przyciągają uwagę dziecka, wzbudzają jego zainteresowanie i pobudzają wyobraźnię. Ponad to, każda z tych historii daje dziecku okazję dowiedzieć się czegoś o bliskich, a może nawet o sobie i o własnych problemach oraz spostrzec, że nie tylko ono – dziecko – ma problem i, co najważniejsze, w tym problemie nie jest skazane tylko na siebie, ma bowiem wsparcie i zrozumienie. 

o Autorze

Marek Kowalskipowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader