Albercik.pl - darmowe artykuły na Twoją stronę

Witaj Guest

Szukaj Artykułu:


Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW » Nowosci » Największy internetowy protest świata

Największy internetowy protest świata

autor: magdaq | artykuł do pobrania

zamieszczono: 19.01.2012 11:54, przeczytano razy: 993, słów: 469


Internet, jedno z największych osiągnięć technologicznych, pozwala swoim użytkownikom na wiele. To właśnie dzięki niemu uzyskaliśmy dostęp do informacji z całego świata, wiedzy, kultury, a poniekąd nawet zmniejszyliśmy odległość pomiędzy najdalszymi zakątkami świata.


To jednak nie wszystko – nieograniczony dostęp do informacji, przyczynił się także do rozwoju piractwa – nielegalnego kopiowania oryginalnych materiałów. I to właśnie z tym zjawiskiem chce się rozprawić amerykański kongres. Chcieć jednak w tym przypadku, wcale nie oznacza móc. Na wojnę z postanowieniami ustawy SOPA (Stop Online Piracy Act) oraz PIPA  wyruszyli światowi giganci internetowi, a miliardy (właśnie tak – pękła magiczna liczba 2 miliardów) użytkowników zalogowanych w sieci.

Czego jednak planowane zmiany miałyby dotyczyć? Według ustawy wszystkie strony, które zawierałyby treści prawnie chronione lub chociażby linkowały do takich serwisów, miałyby być natychmiastowo zamykane, usuwane z wyników wyszukiwania wyszukiwarek, a na końcu pozywane. W efekcie oskarżonym groziłaby kara nawet 5 lat więzienia. Za wprowadzeniem omawianych zmian lobbują firmy wydawnicze, producenci filmowi i muzyczni oraz twórcy gier. Po drugiej stronie barykady stoją tacy giganci jak Wikipedia, Google, Wordpress, Mozilla, Facebook, Twitter, Yahoo, eBay. Anglojęzyczna Wikipedia na jeden dzień zawiesiła swoją stronę, zamiast której pojawił się napis: „wyobraź sobie świat bez darmowego dostępu do informacji”. Ponadto wiele społeczności już zapowiedziało przyłączenie się do akcji, a na stronach firmowych na Facebooku  wielu magazynów informacyjnych pojawiły się wpisy, wspierające walkę z amerykańskim kongresem. Po stronie internautów staje także Biały Dom, który stanowczo sprzeciwia się takim sposobom walki z piractwem. Jak widać do walki z pomysłem wyznaczono największe działa social media marketingu. W najbliższym czasie okaże się jaka jest rzeczywista siła społeczności internetowych.

Co jednak stanie się, gdy senator Chris Dodd doprowadzi do wprowadzenia w  życie uchwały? Jak twierdzą jej przeciwnicy, przede wszystkim zostanie pogwałcona Pierwsza Poprawka do Konstytucji USA i doprowadzi do ograniczenia wolności słowa. Dla gospodarki Stanów Zjednoczonych będzie to oznaczało spowolnienie rozwoju, który i tak już w tym momencie daje sporo do życzenia. Przewidując natomiast kolejny boom gospodarczy na świecie, który prawdopodobnie będzie dotyczyć inteligentnych technologii, można stwierdzić, że wprowadzenie takich poprawek nie pozwoli USA w pełnym uczestnictwie w omawianym procesie wzrostu gospodarczego. ACTA natomiast, kolejny z lobbowanych dokumentów ma nałożyć na operatorów telekomunikacyjnych obowiązek filtrowania treści i monitorowania aktywności internautów.

Dlaczego nas to w ogóle obchodzi? Internet to machina, w której jeżeli jeden z elementów źle funkcjonuje, reszta prędzej czy później również również się popsują. Każda zmiana w amerykańskim prawie dotknie Europy. Aby pomysł nie został wprowadzony na tereny starego lądu trzeba go zniszczyć w zalążku –  Stanach Zjednoczonych.

o Autorze

magdaqpowiadom znajomych o tym artykule:

oceń Artykuł:

Nikt jeszcze nie zagłosował na ten artykuł, bądź pierwszy/pierwsza!komentarze wspierane przez Disqus

Powered by ArticleMS from ArticleTrader